VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poznejte místa posledního odpočinku obětí nacismu a komunistického režimu

Praha /INFOGRAFIKA/ - Pražský deník vám přináší vycházky Prahy Neznámé. Vydáme se po méně známých, ale zato neméně zajímavých zákoutích metropole. Protentokrát se vydáme do děsuplných míst Kobyliské střelnice a Ďáblického hřbitova.

23.1.2017
SDÍLEJ:

Památník popravených na Kobyliské střelnici. Foto: DENÍK/ Eva Kořínková

Popravy, násilná úmrtí a lidské oběti. Tématem další z procházek Prahy neznámé jsou nepříliš optimistická místa spjatá s druhou světovou válkou a následným komunistickým režimem.

Kobyliskou střelnici využívaly po první svět. válce civilní organizace

Kobyliská střelnice se nachází mezi ulicemi Střelničná a Žernosecká. Její historie sahá až do konce devatenáctého století, kdy byla vybudována pro to, aby sloužila své primární funkci, tedy výcviku pěchoty.

Areál měřil po obvodu až pět kilometrů. Po první světové válce cvičiště využívaly i jiné civilní organizace. Učit střílet se zde učili například i příslušníci Sokola. V roce 1939 převzal areál Wermacht.

Nejvíce poprav bylo provedeno po atentátu na Heydricha

Němci přeměnili konírnu na věznici pro odsouzené, ze severní části se stalo hromadné popraviště. Střelnice byla od okolního světa izolovaná ostnatým drátem.

Obyvatelé vzdálených rodinných domů měli zakázáno od 18 do 6 hodin vycházet ven, nesměli ani otevírat okna. Nejvíce poprav v areálu proběhlo po atentátu na Reinharda Heydricha, kdy bylo vyhlášeno tzv. II. stanné právo.

Pietní místo prošlo rekonstrukcí 

O život v Kobylisích přišlo více jak 539 lidí, 463 mužů a 76 žen, většina české národnosti. Převažovali lidé, kteří aktivně bojovali proti nacismu. V místech, nad kterými dnes stojí kříž, byli popraveni například generál Alois Eliáš první předseda protektorátní vlády, podplukovník Josef Mašín jeden z tzv.

Tří králů českého odboje, spisovatel Vladislav Vančura, rodina Vosmíkových, jež patřila do sítě podporovatelů skupiny Anthropoid, či kaplan Vladimír Petřek a další představitelé České pravoslavné církve, kteří Kubiše, Gabčíka a dalších pět jejich druhů ukrývali v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Pietní místo prošlo v roce 2016 rekonstrukcí. Více než rok trvalo vyčištění, položení nové dlažby a instalace kamerového systému. Náklady na opravy se vyšplhaly na třináct milionů korun.

Ďáblický hřbitov se nachází na Střížkově 

Druhým objektem zájmu nedělní vycházky je zmiňovaný Ďáblický hřbitov. Areál v sobě skrývá dvě unikátnosti. Jednak je to ten paradox, že se i přes název nenachází v Ďáblicích, ale na Střížkově.

Při svém založení nesl prozaický název Pražský ústřední hřbitov. V plánu totiž bylo vybudovat tři ústřední hřbitovy na Chodově, v Olšanech a v Ďáblicích. O výstavbě na Chodově se ale za druhé světové války upustilo.

Současná podoba je torzem původní podoby

Za to, že nese Ďáblický hřbitov vlastně nesmyslný název, zřejmě můžou časté změny katastrálních hranic. Druhou specialitou je charakter ďáblické výstavby. Jedná se totiž o jediný kubistický hřbitov v českých zemích, ale i ve světě.

Současná podoba areálu je jen torzem původní podoby, ale stále je ceněna jako ukázka unikátního architektonického a urbanistického řešení. Vzácná kubistická zeď hřbitova v současnosti prochází rekonstrukcí.

Ve fingovaném hrobě byla ukryta část operační výstroje

Opravy byly zahájeny v roce 2016, cílem prací je obnovit celou architektonickou památku v její původní podobě. Kromě hromadných hrobů, kam nacisté a následně i komunisté ukládali těla umučených či zastřelených odpůrců, měl hřbitov i významnou roli při operaci Anthropoid. Ve fingovaném dětském hrobě číslo 134 zde byla před gestapem ukryta velká část operační výstroje (popruhy, kombinézy, padák) Kubiše a Gabčíka.

Kobyliská střelnice a Ďáblický hřbitov. Infografika.

Kobyliská střelnice a Ďáblický hřbitovkomentovaná vycházka se uskuteční v neděli 29. ledna
sraz účastníků bude na autobusové zastávce Kobyliská střelnice
délka vycházky je 1,5 až 2 hodiny, terén je vhodný pro vozíčkáře i kočárky
provází Marek Melša
doporučuje se pevná obuv (trasa prochází lesem)
účastníci poznají děsuplnou historii Kobyliské střelnice, seznámí se s místem, kde zemřeli předseda protektorátní vlády generál Alois Eliáš, podplukovník Josef Mašín, senátorka Františka Plamínková, kaplan Vladimír Petřek a další stovky hrdinů

Praha Neznámáje projekt Petra Rysky,
který jej založil v roce 2013, v rámci jím organizovaných komentovaných procházek se tak zájemci vydávají za zajímavostmi metropole 
neznámá zákoutí metropole představuje na webu www.prahaneznama.czfacebookový profil Prahy Neznámé sleduje přes 87 tisíc fanoušků
 Petr Ryska: Praha Neznámá 

Čtěte také: Vydejte se po stopě atentátu na Heydricha

Autor: Jana Kašparová

23.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Národní zemědělské muzeum.
28

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

Hasiči a záchranáři zasahovali 20. ledna při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě v Praze.
1 15

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Pražští strážníci pomáhali v metru muži s epileptickým záchvatem

/VIDEO/ Intenzivní výuka základů poskytování první pomoci, kterou procházejí strážníci pražské městské policie je testována den co den v ulicích hlavního města. V uplynulých 24 hodinách strážníci poskytli první pomoc dvěma osobám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>