Vyjednávací týmy v pondělí diskutovali nabídku ze strany SPOLU na rozložení sil v radě. Ta počítá s pěti členy včetně primátora pro SPOLU pro Prahu. Piráti a STAN by dostali šest členů v poměru čtyři ku dvěma.

Vedení pražské koalice Spolu.
Pražská koalice Spolu nabídne Pirátům a STAN většinu v radě

„Jednání se nesla v pozitivním a konstruktivním duchu. Padly ale další otázky, které je třeba vypracovat. Vzniklo pět pracovních týmů, které budou v následujících hodinách a dnech intenzivně pracovat,“ uvedl člen vyjednávacího týmu SPOLU Zdeněk Zajíček s tím, že pokud dojdou ke shodě, odejdou dokumenty ke schválení do stranických struktur. Nové vedení Prahy by podle něj mohlo vzniknout 16. února na plánovaném zastupitelstvu.

Podle kandidáta na primátora Bohuslava Svobody jednání probíhala v duchu, ve kterém se chtějí všechny zúčastněné strany dohodnout. „Druhá strana nás poslouchala a sporné věci dořešíme,“ sdělil s dodatkem, že pocity jsou vesměs pozitivní.

Ostrý návrh není pro Prahu Sobě 

Otázkou zůstává, jak dopadne Praha Sobě, která je spolu s Piráty součástí Aliance stability. „Není to věc, kterou bychom měli tišit my, ale Piráti,“ zmínil Zajíček.

Podle STAN padl ostrý návrh na vznik koalice na vládním půdorysu, který ani teď s Prahou Sobě nepočítá. „Praha Sobě musí dostat důstojnou nabídku,“ upozornil Petr Hlaváček (STAN) s tím, že by se mohlo jednat o zastoupení ve výborech.

Kdo ustoupí z místa v radě?

Zástupci Pirátů se chtějí s Prahou Sobě setkat v úterý a prodiskutovat další postup. I koalice SPOLU ale dostala „domácí úkol“. „Musí si vyřešit, kdo ustoupí z jednoho místa v radě, kterého se vzdala,“ doplnila předsedkyně Výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Pět skupin, pět témat k dořešení 

Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba je nutné dořešit pět témat, která jsou pro ně prioritní. „Důležité jsou zákony pro Prahu – z mého pohledu jsou zásadní přidanou hodnotou, pokud se rozhodneme pro koalici na vládním půdorysu,“ uvedl Hřib.

Dále mají skupiny vyjasnit odpovědnosti v radě, klimatický plán, nové výbory, které by měly vzniknout na zastupitelstvu, otázku řízení městských firem a jejich kontrolních mechanismů a současně budou ladit podobu koaliční smlouvy.