Mobilní protipovodňové zábrany mělo město v té době připravené pouze na pravém břehu pro ochranu Starého Města a Josefova. V pátek večer se preventivně uzavřely hydraulická vrata u hotelu Four Seasons a u Divadelní ulice byla rovněž postavena provizorní zábrana. Počítalo se s tím, že bude zaplavena část Střeleckého ostrova, takže známý kinematograf bratrů Čadíků byl odstěhován. Za těsněním spodních oken se připravovalo na vodu Muzeum Kampa.

Evakuovali pacienty

Prahou teklo večer tisíc kubíků vody za sekundu. Nakonec si stav řeky vynutil vyhlášení druhého povodňového stupně. Voda ve Vltavě naštěstí začala v sobotu klesat. Škody byly malé, v centru šlo většinou jen o zatopené sklepy. V neděli a v pondělí však začala hladina řeky v Praze opět povážlivě stoupat a magistrát vyhlásil nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

V pondělí začala hodinu před půlnocí evakuace části Malé Strany. Odpoledne už bojovaly desítky dobrovolníků o historickou Kampu a v noci se pak kvůli padesátileté vodě dostala do kritické situace Novotného lávka, narychlo se stavěly protipovodňové zábrany mezi Národním divadlem a Rudolfinem. „V případě nejhorší varianty by se evakuace v Praze 1 týkala šesti tisíc lidí,“ sdělil ředitel odboru krizového řízení magistrátu Petr Beran. Stav pohotovosti vyhlásili i v muzeích a knihovnách, kterým hrozilo zatopení. Proběhla evakuace pacientů Nemocnice Na Františku.

V úterý už stoletá voda zcela ochromila střed Prahy. Všechny mosty v centru byly uzavřeny, mezi Malostranskou a Staroměstskou přestalo jezdit metro. Nábřeží zaplnily tisíce zvědavců. Večer a v noci proběhla evakuace Kampy, Malé Strany a k ránu i části Starého Města. Lidé odjeli ke svým známým nebo do evakuačních center, zřízených ve školách v Jindřišské a Vodičkově ulici. Do přelití takřka třímetrových zábran na Smetanově nábřeží zbývalo sotva půl metru. Při jejich protrhnutí by nastala katastrofa. Na Anenském náměstí by sahala voda do čtyř metrů a Jan Hus na Staroměstském náměstí by si svlažil chodidla.

Katastrofický scénář se naštěstí nenaplnil. Voda v průběhu středy nakonec přestala stoupat, někde dokonce mírně klesla. Nicméně nové problémy začala působit voda z kanalizace. Vyvěrala například v Petrské ulici a začínala „strašit“ Nové Město.

Chodníky se propadaly

Bez elektrického proudu i dodávek plynu byla podstatná část centra. V noci už začala voda skutečně klesat a mnoho míst na pravém i levém břehu Vltavy pokrývala řídká vrstva bláta. „Klesá, konečně,“ potvrdil strážník nedaleko Kampy. Hasiči odčerpávali vodu z budov. „Ve sklepě Rudolfina je šedesát centimetrů vody. Naštěstí se ale podařilo zachránit archiv,“ řekl jeden z hasičů.

Hůře dopadla Městská knihovna. „Uvnitř jsou tři metry vody a hlavní sál je v podstatě pod vodou,“ sdělil další z hasičů. V dalších dnech pokračovalo odčerpávání desítek zatopených sklepů a také panovaly obavy z destrukce silnic a staveb. Vysoká hladina spodní vody a narušená kanalizace způsobila například propadnutí vozovky na dvou místech v Haštalské ulici, nedaleko Staronové synagogy v Maiselově ulici se zase propadl chodník.

close zoom_in close zoom_in

Opravy prospěly celé Praze 1, říká zastupitel Valenta

Michal Valenta má v Praze 1 na starost správu majetku a je předsedou komise pro likvidaci náhrad škod způsobených haváriemi a živelními událostmi.

Co vám povodeň vzala a dala?

Vzala nám hodně, museli jsme opravit neskutečné množství domů a památek. A co nám dala? Je pravda, že při rekonstrukci objektů poškozených povodní bylo hodně domů zrenovováno a opravy prospěly celé městské části.

Kolik peněz jste do oprav museli investovat?

Do oprav po povodních investovala městská část 14, 4 milionu korun, nejvíce se pak investovalo na rekultivaci Kampy.

Je centrum chráněné proti další povodni?

Máme bariéry a ochrana Prahy 1 je kompletní. I pokud se jedná o metro, mělo by být vše v pořádku. Malá Strana prošla celkovou rekonstrukcí, bylo to dost náročné. (naf)

Centrum už je v bezpečí

Praha - V centru metropole byste připomínku povodní před pěti lety hledali těžko. Snad jen čára na zdech několika historických budov, ukazující tehdejší hladinu řeky, nedá zapomenout. Domy na Kampě včetně muzea jsou už dávno opravené, stejně tak vyplavená Městská knihovna. Při povodních v roce 2002 mobilní zábrany chránily v centru jen Staré Město a Josefov, dnes už nevpustí vodu do celého historického středu metropole s výjimkou Lichtenštejnského paláce a Sovových mlýnů, které by v případě povodně byly zatopeny. Ochrana by totiž stála příliš mnoho peněz a nepovolili by ji památkáři.

V rámci výstavby protipovodňové ochrany se pamatuje i na úpravy kanalizace, protože ta dokázala při vysoké hladině řeky způsobit dost problémů. „Protipovodňová opatření dokážeme na březích postavit za 36 až 48 hodin,“ říká Rostislav Guth z odboru krizového řízení magistrátu. Na září připravila česká vláda rozsáhlé cvičení v Praze, jehož cílem bude metodicky procvičit činnost a komunikaci povodňových orgánů a orgánů krizového řízení při přírodní katastrofě, podobné té z roku 2002. (puc)