Některá místa představuje výstava v kontrastu tehdy a dnes, jiné fotografie zachycují okamžiky záchrany evakuovaných obyvatel a také zvířat z pražské zoo. Na výstavu se přišli podívat i Marcovi. Ti bydlí v Klimentské ulici a povodeň je před dvaceti lety zasáhla.

Blanka Marcová s rodinou zažila povodeň 2002 v Klimentské ulici. | Video: Radek Cihla

close 20 let od ničivých povodní. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in "Nemohli jsme tehdy být doma a dům byl zatopen do prvního patra. Zrovna se měla narodit naše dcera Julie. Bylo napínavé, zda se dostaneme přes Prahu do porodnice. Nakonec to dobře dopadlo," popsala pro Pražský deník Blanka Marcová.

Povodeň v Praze trvala celkem 12 dní. Zasáhla 5,8 procenta rozlohy města. Evakuováno muselo být téměř 50 000 obyvatel. Byla značně paralyzována veřejná doprava. Došlo k zaplavení 18 stanic metra a po povodni bylo uzavřeno 25 stanic a 17 km tunelů, metro bylo v plném rozsahu zprovozněno až po 7 měsících.

Deník vzpomíná na ničivé povodně, které zasáhly Česko před dvaceti lety. Jak katastrofa zasáhla do života Středočechů a Pražanů? Čtěte zde.

V roce 2002 byla v Praze vybudována pouze první etapa protipovodňových opatření na pravém břehu Vltavy v délce 909,4 metrů. Mobilní hrazení sice zabránila vylití řeky do ulic, voda se ale dostala do Starého Města spodem – kanalizační sítí.