Měřící stanice v Malé Chuchli aktuálně udává hodnotu průtoku Vltavy kolem 550 m3/s. Jedná se o první stupeň povodňové aktivity. Limit pro stavění prvních úseků protipovodňových opatření je průtok 600 m3/s a týkal by se Divadelní ulice a podchodu na Zbraslavi. 

Vzhledem k tomu, že Vltavská kaskáda by měla mít dostatečně volný prostor, počítá se, že hladina vody v nádrži Orlík nenastoupá ani do retenčního prostoru, neočekávají se v Praze v příštích 24 hodinách žádné dramatické změny.  

Situace je prozatím stabilizovaná

Podle meteorologů by navíc srážky v následujících dnech neměly být tak hojné, aby měly vliv na další zvyšování hladin řek. Přesto bude v Praze platit první stupeň povodňové aktivity pravděpodobně celý víkend, neboť průtok Vltavy je stále zvýšený.  

„Na operačním středisku hlavního města Prahy je posílena služba, a to i o pracovníka protipovodňové ochrany. Složky IZS a další organizace drží pohotovost a jsou připraveny reagovat na případný nenadálý vývoj počasí,” sdělil tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„K možnému zásahu jsou připraveny i jednotky dobrovolných hasičů a první tyto jednotky mohou vyrazit do deseti minut od vyhlášení poplachu. Správa služeb je připravena do 90 minut od pokynu začít stavět protipovodňová opatření a pro případné noční stavění má připravena i světla s generátory,” dodal mluvčí. 

Protipovodňová opatření už jsou v běhu

K nezbytným opatřením sáhla Praha již včera. Odpoledne byla uzavřena vrata Čertovky a kolem 22.30 byly kompletně uzavřeny pražské náplavky. Před kobkami byly instalovány prvky mobilní protipovodňové ochrany. Bylo také odtaženo sedm zde zaparkovaných osobních vozidel. Od té doby jsou náplavky veřejnosti nepřístupné. Mimo provoz jsou do odvolání také všechny pražské přívozy.  

Nečekaný vývoj povodňové situace poznamenal i letošní Svatojánské slavnosti Navalis. Pořadatel víkendových oslav po konzultaci s magistrátem včera oznámil, že zruší část víkendového programu. Neuskuteční se plavání otužilců a na Vltavě nepoplují některé lodě.

Lidé podceňují nebezpečí

V souvislosti s povodňovou situací pražští hasiči důrazně vyzývají občany, aby dobře zvážili veškeré své aktivity kolem vody, aby nedopadli například jako kanoista, který se dnes rozhodl vyzkoušet své síly na rozvodněném Botiči.

Poté, co se jeho kanoe převrátila, vytáhli ho hasiči z vody a pouze podchlazeného vodáka předali záchranářům. Zasahujícím hasičům se podařilo zachránit i mužovy věci. V rozvodněné řece, ale takové štěstí nemusí mít každý.