Z hlediska přijímaných veterinárních opatření to nicméně neznamená žádnou změnu. Na rozdíl od komerčních chovů i domácích malochovů se v případě prokázání nákazy u volně žijících ptáků nevyhlašují ohnisko ani pásma v okolí, v nichž jsou chovy bedlivě sledovány. „Je to ale pro nás náznak, že v populaci volně žijících ptáků tento virus je," konstatoval Majer.

Ohnisek ptačí chřipky v chovech bylo zatím v celé republice prokázáno sedm – nejbližší k metropoli je v Lázních Toušeň na Praze-východ, kde v minulém týdnu veterináři společně s hasiči utratili tisícovku rozmanitých ptáků: převážně hrabavé a vodní drůbeže, ale i devět pštrosů a exoty.

Další nákaza byla prokázána u uhynulých labutí v Olomouci 

Další případy onemocnění nebyly zjištěny v okolí ani jinde ve středních Čechách, a to ani u volně žijícího ptactva. Veterináři vyhlásili přísná omezení v tříkilometrovém ochranném pásmu a desetikilometrovém pásmu dozoru, jež částečně zasahuje i na východní okraj Prahy.

Další nákaza u volně žijících ptáků byla prokázána u dvou labutí uhynulých v Olomouci a u dvou nalezených v Ivančicích na jihu Moravy. Ohniska v chovech byla likvidována převážně na jižní Moravě, ale také na Táborsku – a nejnověji v úterý na Strakonicku.

Čtěte také: Potvrzení další nákazy ptačí chřipkou může být jen otázkou hodin