„Petře, děkuji vám za 12 let vašeho působení v čele pražské zoologické zahrady, během kterých se ztrojnásobil počet jejích návštěvníků, příjmy zahrady jsou desetinásobné a finanční soběstačnost je 75 procentní, což je v porovnání s podobnými zahradami nesmírný úspěch,“ řekl Fejkovi před novináři pražský primátor Pavel Bém (ODS) a dodal: „Zoologická zahrada si prošla obrovskou katarzí, kterou nastartovala povodeň v roce 2002, bylo do ní investováno 650 miliónů korun a i díky svému řediteli zde vznikly například Sečuánský pavilon, Opičí ostrovy, Afrika zblízka či indonéská džungle. Přeji panu řediteli, aby se mu v diplomatických službách dařilo a zahradě, aby si udržela svoje postavení na špičce světových zoo.“

Na rozloučenou pak Fejk od primátora dostal fotografii slona a roční rodinnou vstupenku do Central park zoo v New Yorku.

„Je to pro mne paradoxně velice bolestivá chvíle. Odcházím z prostředí, kterému jsem věnoval posledních 12 let svého života, kdy jsem se vzdal veškerých svých jiných zájmů a plně se věnoval práci. Práce v zoo je to nejlepší zaměstnání, které jsem kdy měl,“ komentoval svůj odchod z čela Zoo Praha Fejk.

Velká výzva

Dle svých slov koketoval Fejk s myšlenkou na odchod již delší dobu, jelikož dobrý manager by neměl na jednom místě zůstávat celý život. Nicméně práce v čele českého centra v New Yorku je nová, zajímavá a prestižní výzva, kterou stojí za to zkusit.

Ministerstvo zahraničních věcí původně vypsalo výběrová řízení na dvě funkce a to na manažera České budovy v New Yorku a na ředitele Českých center v New Yorku. Fejk se na konci dubna přihlásil na obě místa a na začátku července vyhrál obě výběrová řízení. Ihned navrhnul sloučení obou funkcí, což poradní sbor ministra akceptoval v polovině července.

Jedná se tedy o novou pozici. „New York je obrovské konkurenční prostředí a Český dům je v něm outsiderem. Prosadit ho tam je obrovský úkol, se kterým se chci utkat,“ řekl Fejk.

11 zájemců

Stávající ředitel zoo končí ve své dosavadní funkci k 31. říjnu, poté se bude dva měsíce zaučovat a na začátku ledna odjede Do New Yorku. To už ale musí být jasné, kdo nastoupí na jeho místo. „Jen za poslední týden, kdy se začalo v médiích spekulovat o odchodu Petra Fejka, se mi přihlásilo 11 zájemců. Lze tedy tušit enormní zájem. Výběrové řízení vypíšeme přibližně do dvou týdnů tak, aby nový ředitel nastoupil do své funkce 1. listopadu,“ uvedl Bém s tím, že: „Za Petra se bude těžko hledat adekvátní náhrada.“

Nový ředitel zoo, kterým nemusí dle slov primátora být ani zoolog ani biolog, bude muset nejdříve realizovat připravovaný pavilón Hrochů a slonů za 300 miliónů korun, dokončit dopravní infrastrukturu kolem zahrady včetně protipovodňového valu, komunikace a záchytných parkovišť, zorganizovat plánovanou světovou konferenci zoologických zahrad a akvárií v roce 2011 a udržet vysokou návštěvnost, vizuální kontinuitu a věrnost sponzorů.


Kdo je Petr Fejk

Petr Fejk stojí v čele pražské zoo od roku 1997 již 12 let. Původně učitel českého jazyka na gymnáziu působil několik let v čele pražského hudebního klubu Belmondo v Holešovicích. Vedl také vlastní soubor jednoho herce, spolupracoval se členy divadla Sklep či baletním souborem Křeč. V roce 1997 vyhrál výběrové řízení na ředitele pražské zoo a přes počáteční kritiku a nedůvěru většiny zaměstnanců i veřejnosti kvůli své údajné neodbornosti ji proměnil v zahradu světové úrovně. Zahrada je postupně rekonstruována, přibylo množství pavilónů. Fejk vedl zoo i v těžké době povodní v roce 2002, kdy byla zaplavena spodní část zahrady a některá zvířata uhynula. Petr Fejk se stal mediálně známou tváří, což také přispívá k úspěchu pražské zoo.

close zoom_in


Odcházející ředitel pražské zoo Petr Fejk Deníku řekl: Absťák po zoo musím vyřešit velkou vzdáleností

Proč jste se rozhodl pro nové zaměstnání právě v New Yorku?

Kromě jiného i pro vzdálenost, která dělí Prahu a New York. Kdybych pracoval třeba 12 kilometrů od zahrady, nezbavil bych se své závislosti na zoo a absťák po ní by byl hrozný. Vždyť já jsem se zahradou natolik srostlý, že když jedu někdy večer do kina, při návratu skončím v Troji, jak automaticky jedu do práce.

Pojede s vámi do Spojených států i vaše rodina?

Rodina je i jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl k tak radikálnímu kroku a změně. Jak děti rostou, přichází poslední možnost být v zahraničí spolu. Syn má 15 let a za dva roky by už s námi odmítnul jet. Pojedeme společně a pro celou rodinu to bude obrovská zkušenost. Děti poznají jiné kulturní prostředí a naučí se jazyk. Představa, že moje osmiletá dcera mluví plynně anglicky u mě vyvolává přímo orgasmus.

Budete pořádat v zoo nějakou rozlučku?

Kdybyste si nyní dělali v zoo anketu o mé oblíbenosti, vyšlo by to tak půl na půl a je to tak dobře, je to zdravé. Pompézní rozlučka se konat nebude, tedy ne za mé přítomnosti, ale s každým se důstojně rozloučím. Nejen se zaměstnanci, ale i s příznivci zoo a jejími sponzory.

Přečtěte si související článek:
Petr Fejk odejde z pražské Zoo do New Yorku