Stovky Pražanů tam přinesly pro lidi v nouzi bezmála tunu a čtvrt potravin a hygienického zboží. Na transparentní účet navíc poslali téměř 45 tisíc korun.

Pro seniory i samoživitelky

„Město rozdalo 27 tisíc dárků do nemocnic, zároveň jsme z potravinové sbírky sanovali neziskové organizace,“ uvedl radní Jan Chabr.

Primátorskou sbírku uspořádal Nadační fond humanitární pomoci. Vybrané dary poputují mimo jiné k seniorům žijícím na hranici chudoby, rodičům samoživitelům a dalším. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) věnoval sbírce nejen záštitu, ale i první finanční příspěvek výtěžek z prodeje saka.

„Je vidět, že když jde o dobrou věc, Pražané se umějí spojit. Naplňuje mě optimismem, že i přes současnou situaci, která je náročná pro všechny, se podařilo vybrat úctyhodné množství potravin, hygienických potřeb a peněz na pomoc potřebným,“ vyzdvihl primátor.

Podle jeho stranické kolegyně Evy Horákové nešlo o ojedinělou sbírku. „Naše pomoc bude třeba i v dalších měsících. Určitě to není poslední aktivita Nadačního fondu a už teď víme, že v roce 2021 ji uspořádáme znovu,“ dodala pražská zastupitelka.

Peníze na linku důvěry

Solidarita s méně šťastnými spoluobčany se v těchto dnech projevuje na mnoha dalších místech. Festival Americké jaro například pořádá příští týden v úterý poslední koncert letošního ročníku. Z pražského klubu Jazz Dock zahrají a zazpívají Lenka Dusilová, kapely Vertigo nebo -123min.

Jejich vystoupení bude možné sledovat na facebookovém profilu a YouTube kanálu festivalu. Přístup je bezplatný, ale s možností přispět přes server Donio.cz na podporu projektu Bellis Aliance žen s rakovinou prsu. „Zaměřuje se na pomoc mladým pacientkám, které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu,“ upřesnila ředitelka festivalu Zdenka Součková.

Organizace Život 90, podporující nezávislost seniorů, zase spustila sbírku na financování dvou služeb tísňové péče a telefonní linky důvěry. Ta je určená zejména osamělým seniorům, pro které mohou být letošní Vánoce kvůli epidemii koronaviru ještě obtížnější než obvykle.

„Služba tísňové péče je po své technologické obnově schopná obsloužit až 10 tisíc klientů a klientek, pro každého ale musíme nakoupit nová zařízení, přičemž jedno takové nás vyjde na 7500 korun. Poměrně nákladný je i provoz linky důvěry Senior telefon. Díky diverzitě služeb však každý den dokážeme pomoci až 1 500 seniorům,“ poznamenal zakladatel organizace Jan Lorman.