„Nejvíc se pohybuji v okolí Holešovic u Vltavské a tam vím jen o jedné pobočce, která je ustavičně přecpaná lidmi. Úřednice návaly naprosto nezvládají, takže jít na poštu je skoro jako výlet," postěžovala si v bleskové anketě Pražského deníku Tereza Směrádková.

A podobný názor mají i další. „U mého bydliště stojí jedna hned vedle. Je pravda, že si počkáte, ale s tím tak dopředu počítám. Nemyslím si, že by to bylo nezvladatelné," je smířlivější Vilemína Konrádová.

Přeplněné pošty však paradoxně mají i jednu výhodu, Praha se úspěšně vyhýbá nepopulárnímu rušení poboček, případně jejich převodu na smluvní partnery, kteří jsou zapojeni do projektu Pošta Partner. V těchto případech ale bývá rozsah nabízených služeb nižší.

Pobočky se neruší, ale ani nevznikají

„Co se týká Prahy, není důvod nic měnit, pobočky jsou navštěvované a ziskové. Přeměny kamenných poboček na Poštu Partner se týkají především venkova," řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Dodal, že v posledních letech v hlavním městě nebyla žádná pobočka zrušena nebo zásadně omezena a ani se o tom neuvažuje. Jedinou výjimkou bylo loňské uzavření pošty v Petrské ulici v Praze 1, místo ní však vznikla nová v nedalekém Florentinu.

V některých částech metropole si tedy musí lidé na poště počkat. Existují ovšem i místa, kde chybí úplně. Takovým příkladem jsou Dolní Měcholupy.

„Jako starosta jsem dvacet let usiloval, abychom tady měli poštu. Nakonec jsme prosadili alespoň poštovnu," řekl o zřízení výdejního místa pošty přímo v prostorách úřadu městské části starosta Karel Hagel (ODS).

Podle něj je ale služba, která funguje pět let, pro radnici spíše komplikací. „Od České pošty dostáváme asi čtyři tisíce korun měsíčně na provoz, ale obec musí zaměstnávat jednu osobu na plný úvazek navíc. K tomu nám balíky zabírají místo na úřadě, obzvlášť před Vánoci je to kalvárie," uvedl.

Kamenná pobočka by se vyplatila

Na druhou stranu uznává, že občané jsou s touto službou spokojeni. Ostatní záležitosti však místní musí řešit na poště v sousedních Horních Měcholupích nebo v nákupním centru ve Štěrboholích.

„Pro nás by bylo ideální, kdyby u nás vznikla běžná kamenná pobočka pošty. Myslím, že by se to vyplatilo, protože po roce 1990 tady bylo osm stovek obyvatel a nyní jich je dva a půl tisíce a s další bytovou zástavbou se brzy ještě rozrosteme," upozornil.

Jenže ani tady, ani v dalších částech Prahy, kde obyvatel stále přibývá, Česká pošta zatím neplánuje budovat nové pobočky.

Rozšiřování poštovních služeb v budoucnu ale Matyáš Vitík nevylučuje. „Pokud v místě, které se rozrůstá, nastane situace, že podle vyhlášky Českého telekomunikačního úřadu v něm budou muset být zajištěny poštovní služby, budeme jednat o zřízení Pošty Partner," dodal mluvčí pošty.

Některým Pražanům pak na poštách také chybí delší otvírací doba. Zavřeno bývá, když jdou z práce, ale často i po celý víkend. Stále oblíbenější jsou proto pobočky v nákupních centrech, kde je provoz výrazně delší.

close Česká pošta: některá fakta o doručování. zoom_in

Kliknutím na obrázek ho zvětšíte.

Nerušte nám poštu, volají menší obce

Středočeskou obec Višňová zná drtivá většina národa z televize. V roce 1974 se zde natáčel seriál Chalupáři, byť na obrazovce šlo o Třešňovou. I tato malebná obec nedaleko Příbrami ale v poslední době řeší podobný problém jako stovky dalších obcí v ČR: co s poštou? Na stole jim leží nabídka od České pošty (ČP) na převod tamější pobočky do správy obce.

„Nabídka pokrývá asi polovinu reálných nákladů, které nám s provozováním pošty vzniknou. Obec tak pošta zatíží 110 tisíci korunami ročně, což je výrazný dopad do rozpočtu," popsal Jiří Nekolný, starosta Višňové a jeden ze zakládajících členů Sdružení místních samospráv.

Peníze přitom nejsou jediným úskalím, které obce s přebíráním pošt řeší. Chtěly by například samy pružněji určovat otevírací dobu či snížit sankce za případné prohřešky. Starostové se už setkali s generálním ředitelem ČP Martinem Elkánem a společně vymýšlejí, jak převádění poboček zatraktivnit. Změna pošt na soukromé totiž nabírá na obrátkách.

Rekordní počet

Z 3200 stávajících pošt by do deseti let měli 2500 míst provozovat soukromníci, tedy obce nebo obchodníci, zbytek zůstane pod ČP. Aktuálně je už pod značkou Pošta Partner nasmlouváno přes 140 míst a letos by se měl počet navýšit o rekordních 200.

„Nově jsme rozšířili doplňkové služby, například dobíjení mobilů, podání daňové složenky pro daň z nemovitosti nebo prodej losů," řekla mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Pošta má v převodu poboček podporu vlády. Podmínkou je, aby i po roce 2025 zůstalo k dispozici 3200 míst, lhostejno, zda státních či privátních. Například Rakousko má už nyní 71 procent poboček privátních.

I v soukromé pobočce ale platí stejné povinnosti jako ve státní. „Česká pošta ručí za služby Pošty Partner, jako by to byla pobočka přímo provozována poštou," zdůrazňuje Martin Drtina z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Je tedy možné reklamovat služby nebo podávat stížnosti přes ČTÚ.

Čtěte také: K protestu kvůli pracovním podmínkám na poště se v Praze sešlo 30 lidí