Po červeném koberci do kina Aero přišla stovka herců, jejichž výkony pak publikum mohlo sledovat na plátně. Po promítání nechyběla autogramiáda. "Festival chce vytvořit takové prostředí, kde lidé s mentálním a kombinovaným handicapem zažijí chvíle slávy a noblesy. Potlesku se jim totiž v životě nedostává," řekl Henel.

Podle něj akce má dát postiženým nejen možnost užít si aplaus a uznání, ale chce také zviditelnit jejich schopnosti. Svými výkony se totiž vyrovnají zdravým nehercům, dodal Henel. Amatérské či poloprofesionální filmy vznikly v chráněných dílnách. Festival založilo sdružení Hendaver. Snímky, které s klienty natočila dílna z Dolních Počernic, chtělo totiž představit na festivalu hraných filmů s postiženými herci a neherci. Žádnou takovou akci v Česku či cizině ale nenašlo. Rozhodlo se proto uspořádat vlastní přehlídku.

Součástí festivalu, na který pořadatelé získali stotisícový grant od ministerstva kultury, je i udílení cen. O vítězích v kategorii nejlepší film, herec a herečka v hlavní i vedlejší roli, scénář, kamera a mluvené slovo rozhodovala odborná porota pod vedením režiséra Jana Hřebejka. Program moderoval herec Tomáš Hanák.

Pořadatelé si festival vyzkoušeli před rokem v nultém ročníku. Původně se obávali toho, že o filmy s postiženými neherci nebude zájem. Do budoucna uvažují o rozšíření akce. Své snímky jim do příštího ročníku už nabídli například tvůrci z Maďarska a Dánska. Zájem o pořádání festivalu ve spolupráci s českými organizátory projevili pak Francouzi.