Návštěvníci si díky ní na okamžik vyzkoušeli, jaké to je žít s handicapem. „Program jsme připravili letos už pošesté. Dráhy sice nejsou nijak obtížné, ale pro zdravého člověka, který si to zkouší poprvé, je to docela šichta,“ řekl strážník Radek Krbec. Doplnil, že stezkou se lidé mohou vydat až do dnešních osmnácti hodin.

Zvědavců se nejprve ujme studentka střední odborné školy. „Dejte si na oči pásku a do ruky vám dám hůl, tou si budete oťukávat cestu před sebou,“ radí. Po překonání první překážky – dveří – už se podélně držíte vodicí linie. Kromě vyvýšenin a cesty do autobusu čekají na trase i úskalí v podobě přechodu pro chodce.

„Dřív jsem vůbec nevnímala zvukové znamení, když naskočí zelený panáček. Teď jsem ho slyšela daleko hlasitěji. Asi je to tím, že když člověk přijde o nějaký smysl, začne více spoléhat na ty zbývající,“ řekla jedna z návštěvnic Alena Hrdlová. Martin Slaminka zase přiznal, že nevěřil, kolik síly potřebuje ochrnutý k tomu, aby pohyboval s vozíčkem.

Mezi první účastníky dráhy patřili také žáci základní školy pro zrakově postižené z Prahy 2. „Ne všechny děti z naší školy mají velkou zrakovou vadu. Tady se alespoň budou moct vcítit do svých spolužáků, jimž se třeba posmívali, že někam netrefí,“ řekla zástupkyně ředitelky Alena Wurmová.

Po absolvování trasy obdrželi Pražané potvrzení o zvládnutí cvičné dráhy. Organizátoři každé dvě hodiny předvedli ukázky výcviku psů pro nevidomé a vozíčkáře. Zájemci si také mohli koupit ve stánku výrobky z chráněných dílen.