Za tuto dobu už stihla realizovat mnoho projektů v oblastech školství, zdravotnictví a zemědělství ve Středoafrické republice. „Naše pomoc může zajistit dlouhodobější rozvoj země, musíme ale také reagovat na aktuální potřeby," říká ředitelka organizace Hana Říhová.

Středoafrická republika4,5 milionu obyvatel

rozloha 623 tisíc km čtverečních

hlavní město Bangui

úřední jazyk je francouzština, nejpoužívanější je sango

do OSN vstoupila v roce 1960

hraničí s Čadem, Jižním Súdánem, Demokratickou republikou Kongo, republikou Kongo a Kamerunem

Mnoho lidí ve světě tuto zemi s méně než pěti miliony obyvatel ani nezná a to je jeden z jejích problémů. „I když patří mezi nejméně rozvinuté země světa, dlouho nebyla mezi prioritami pomoci žádného vyspělejšího státu.

Paradoxně až po nedávném převratu a občanské válce se o zemi začal svět také zajímat. Oproti dalším africkým zemím v regionu ale pořád jde o zapomenutou zemi," říká Hana Říhová.

Postavili školu pro dvě stovky žáků

Společnost proto v roce 2006 založili manželé Böhmovi z Prahy s dalšími čtyřmi přáteli. „S manželem jsme se ocitli ve fázi, kdy nám vyrostlo našich šest dětí. Uvědomili jsme si, že máme volnou kapacitu, kontakty a chuť se ještě do něčeho zapojit. Rozhlíželi jsme se a v tu chvíli přišla otázka našich českých přátel z řádu karmelitánů, jejichž bratři misionáři právě ve Středoafrické republice působí," vypráví Ludmila Böhmová.

V oblasti školství je pro Siriri stěžejním projektem střední škola ve městě Bozoum, která vznikla dva roky poté, co skončila kvůli nedostatku finančních prostředků jediná škola, zajišťující druhý stupeň vzdělání v okrese velkém jako Morava. Zatímco většině dětí končí po pěti letech školní docházka, škola v Bozoum vzdělává studenty až do maturity.

„Jeden z misionářů se dozvěděl, že manžel má architektonický ateliér, tak se ho ptal, jestli by nepomohl vybudovat školu," říká o prvním kroku Böhmová. Začátkem února 2011 se pár i s plány skutečně na místo vydal a deset týdnů intenzivně pracoval s misionáři i místními obyvateli na stavbě.

Knihovna i počítačová učebna

Stavba byla dokončena v září téhož roku a okamžitě se zde začalo s vyučováním. V budově je nyní šest tříd po 40 dětech, laboratoř, knihovna, sborovna, ředitelna i počítačová učebna. Kromě nákladů na vybudování zajišťuje organizace i její každoroční provoz.

Další z priorit české organizace je v chudé zemi rozvíjet zemědělství a zejména pak produkci dřeva. To je podle nich pro místní obyvatele důležitým zdrojem energie a zároveň také významným vývozním artiklem. Jenže vzácné dřeviny v deštných pralesích mizí kvůli masivnímu kácení a nové nikdo nesází.

„Podporujeme vysazování stromů, které se následně využívají pro různé stavby, ale i pro zušlechtění krajiny. V tomto projektu jsou zapojeni převážně místní lidé, aby se sami učili pracovat v zemědělství," popisuje ředitelka Říhová.

Tisíce stromů pomůže k obživě

Nyní na ploše 130 hektarů roste poblíž města Bozoum přes 15 tisíc olejných palem a další ovocné druhy jako jsou banánovníky, citrusy a manga. Na zbytku plantáže roste přes 100 tisíc pralesních stromů a postupně přibývají nové sazenice. Místní obyvatelé, kteří zde pracují, si zároveň vydělají kolem 50 eur měsíčně, což na místní poměry vystačí pro uživení celé rodiny.

Nyní se nově také rozbíhají programy pro absolventy střední školy, jejichž cílem je podpora podnikání, jelikož šance na další uplatnění jsou zde mizivé. A právě na oblast pěstitelství a chovatelství se Siriri zaměřuje především.

Zlepšit zdravotní péči ve Středoafrické republice patří mezi další cíle neziskové společnosti. Podle Hany Říhové se nyní z vybraných prostředků zajišťuje prenatální a postnatální péče, pomoc pro podvyživené děti a handicapované.

Jediná moskytiéra

Peníze jdou ale také na pomoc obětem války, která se tudy přehnala v letech 2013 a 2014. „Celá nemocnice byla polozřícená po zásazích střel. Prolomené trámy na střeše přístřešku, kde rodiny pacientům vařily, mohly kdykoli spadnout a zavalit všechny včetně dětí. Jen jeden pacient tu měl moskytiéru, mladý chlapec s otevřenou ranou po uštknutí hadem. Ředitel nemocnice, jediný lékař v místě, na otázku, zda o tom ví někdo z ministerstva zdravotnictví, bezmocně odkázal na zoufalou situaci v celé zemi," popsala loni na podzim jednu z nemocnic v regionu Ouham-Pendé Ludmila Böhmová, která s dalším zástupcem humanitární organizace podnikla čtrnáctidenní cestu po regionech Středoafrické republiky, kam dovezli zdravotnický materiál.

Siriri se ale snaží být aktivní také doma v Praze. A tak se v polovině května se uskuteční třetí ročník benefičního běhu v břevnovském parku Ladronka. „Zde bude možné se něco dozvědět o Středoafrické republice a zároveň si zasportovat a podpořit dobrou věc," komentuje Hana Říhová.

Každý rok na jaře pak pod vedením dalšího dobrovolníka Pavla Škopka probíhá vzdělávací program Afrikány pro Afriku. Děti ve školách si povídají o Africe a přitom pěstují společně s členy organizace různé druhy rostlin, které pak prodají a vybrané peníze putují pro potřebné.

Jen za poslední rok byly z Česka do chudé africké země poslány čtyři miliony korun. Na příspěvcích se podílelo kromě jednotlivých dárců i ministerstvo zahraničních věcí.