Radní včera odmítli uzavřít další, v pořadí již šestý dodatek ke smlouvám, kterými by město odpustilo Akroterionu 3,8 milionu korun za nedodržení původní koncepce výstavby s tím, že do tří let bude komplex zkolaudován. Kromě tří městských domů – v Celetné, Železné a Kamzíkové, je do projektu zapojeno dalších sedm soukromých objektů.

Stavební řízení bylo zastaveno zhruba před rokem, protože společnost nebyla schopná předložit potřebné záruky a dokumentaci pro stavební povolení. Klega nevylučuje, že město nakonec dá Akroterionu ještě šanci. „Nyní se obrátíme na odbor obchodních aktivit a majetkovou komisi, které by měly vše posoudit a navrhnout další postup,“ uvedl Klega. Pokud město smlouvu nevypoví, bude trvat na zaplacení pokuty a požadovat kvalitní záruky splnění nových termínů a finanční krytí projektu. „Také chceme mít jistotu, že provozovatelem hotelového komplexu skutečně bude Ritz Carlton, aby z domů nakonec nebyly pochybné podniky,“ míní náměstek. Další pokuta za nesplnění „poslední šance“ by prý byla podstatně vyšší, zhruba 16 milionů.

„Také chceme mít jistotu, že bychom peníze skutečně dostali. A to buď bankovní zárukou, nebo by měly být vinkulované,“ dodal Klega.

Proč město smlouvu nevypoví rovnou? Náměstek Klega to vysvětluje tím, že nájemce dosud zaplatil na nájemném okolo 90 milionů korun a jen tak se o ně nenechá připravit. Následovala by dlouhá soudní tahanice a domy by dál chátraly. Podle původních plánů měl být hotelový komplex hotov již v roce 1998, respektive v roce 2005.