Radní Jan Chabr (TOP 09), který má v gesci péči o městský majetek, k problému řekl: „Jsem obecně velkým zastáncem soukromého vlastnictví a jeho nedotknutelnosti. Nicméně je třeba si uvědomit, že vlastnictví znamená nejen práva, ale i povinnosti starat se o majetek dle příslušných regulí,“ popisoval. „Pokud si někdo koupí nemovitost a ví, že se jedná o kulturní památku, tak má povinnost se o ni taky náležitě starat!“ zdůraznil.

Nádraží Praha-Vyšehrad.
Nádraží Vyšehrad se propadá střecha. Praha zvažuje pokus o vyvlastnění

Vlastníkem objektu je posledních třináct let společnost RailCity Vyšehrad. Ta zhruba poslední tři roky nereaguje na výzvy památkářů k obhlídkám interiérů a neodkladným opravám. Za to dostala firma od loňska několik pokut, přičemž z pravomocně vyměřené částky kolem milionu a čtvrt korun zaplatila necelých dvě stě tisíc.

Zdlouhavý proces s nejistým výsledkem

Město je proto připravené po poradě s ministerstvem kultury zahájit vyvlastnění dle zákona o státní památkové péči. Podle Chabra může být tento v Česku dosud nevyzkoušený proces zdlouhavý a jeho výsledek nejistý.

Výstava Slovanské epopeje.
Nádraží Vyšehrad, Vítkov nebo ledárny v Braníku. Kde skončí Slovanská epopej?

Dřívější jednání o odkoupení budovy mezi vlastníkem a magistrátem i Prahou 2 byla neúspěšná. Zatímco město nabízelo částku 67 milionů, vycházející ze znaleckých posudků, majitel budovy chtěl téměř dvojnásobek.

Radní Chabr také sdělil, že variantou pro nejbližší budoucnost je provedení nutných sanačních a statických prací městem „na náklady vlastníka nemovitosti“. V těchto dnech provádějí památkáři v objektu místní šetření, které má určit další kroky.

Poškozená střecha není náhoda

Pokud jde o „zmizení“ velké části střechy, radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09) je přesvědčen o úmyslu. „Je to evidentní při pohledu z hradeb. Nyní je nezbytné zajistit bezpečnost okolí a nedopustit, aby budova nadále trpěla významně narušenou střešní konstrukcí. V této věci městská část Praha 2 naléhavě komunikuje se zástupci vlastníka a rovněž podala i trestní oznámení pro obecné ohrožení,“ vysvětlil Zuna.

Dřevěný kostel sv. Michaela ze 17.století byl požárem zasažen v plném rozsahu.
Vyšetřování požáru kostela sv. Michala pokračuje. Policie hledá svědky

Bývalá nádražní budova neslouží svému původnímu účelu už od poloviny minulého století. V případě odkoupení nebo vyvlastnění městem je místo vytipováno jako jedna ze sedmi možností pro trvalé sídlo Muchovy Slovanské Epopeje.