Kalandra se narodil v roce 1902, ve Frenštátě pod Radhoštěm do rodiny lékaře se silným sociálním cítěním. Po první světové válce se přiklonil ke komunismu a stal se známým novinářem. Historik Petr Blažek řekl, že nebyl typickým členem strany, mimo jiné proto, že byl velice vzdělaný.

Zpočátku podporoval radikální křídlo kolem Klementa Gottwalda, ve 30. letech se však s komunistickou stranou rozešel. Mimo jiné tehdy kritizoval politické procesy v Sovětském svazu. Za nacistické okupace byl Kalandra vězněn v koncentračním táboře, odkud se vrátil s podlomeným zdravím.

Mašinerii politických procesů znal

Z výslechových protokolů s Kalandrou je podle Blažka patrné, že dobře znal mašinerii komunistických politických procesů. Ve svých gestech a místy až ironických odpovědích to dával najevo, řekl historik.

Pietní akce se zúčastnil také Kalandrův synovec Jan Ungár, který má na Kalandru vzpomínky z dětství. Jeho otčím, Arnošt Ungár, byl zatčen ve stejný den jako Kalandra. Jan Ungár, který bydlel v protějším domě v Revoluční ulici, vzpomínal, jak chodil Záviše Kalandru do jeho malého bytu navštěvovat. Řekl, že se mu strýc jako dítěti „líbil".

Byl jedním ze čtyř odsouzených k smrti

Kalandru od pátku v paláci Viktoria připomíná také výstava mapující jeho život. Inicioval ji Klub Dr. Milady Horákové a představuje jak Kalandrův osobní život, tak i jeho filozofickou a historickou práci včetně snahy komunistického režimu jeho dílo oficiálně „vymazat".

Zástupkyně projektu Poslední adresa Edita Jiráková zdůraznila, že počin, který vznikl v Rusku, má personalizovat oběti komunistických režimů. Uvedla, že v jeho rámci bude brzy odhalena také pamětní deska věnovaná dalšímu z odsouzených v procesu s Miladou Horákovou - Vojtěchu Dundrovi. Dundr zemřel ve vězení v roce 1952.

Kalandra byl jedním ze čtyř lidí odsouzených k smrti v procesu s Horákovou a spol. Společně s ním a Horákovou 27. června 1950 v pankrácké věznici zemřeli také bývalý štábní strážmistr SNB Jan Buchal a právník Oldřich Pecl. S Peclem se Kalandra znal už od dob vysokoškolských studií. Popraveného právníka od loňského listopadu připomíná plaketa v Pařížské ulici v Praze.