Vyšší nemocenská by se mohla dostat do vládní předlohy, jež má podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů. Zatímco nyní dostávají zaměstnanci z pojištění od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by od 31. dne nemoci měla dávka vzrůst o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent.

V prvních třech dnech nemoci zaměstnanec nedostává nic 

Novinka by podle pokladů autora návrhu Jaroslava Zavadila (za ČSSD) zvýšila příští rok výdaje na nemocenské o 2,4 miliardy korun, v následujících dvou letech by to bylo 2,5 a 2,7 miliardy korun. V prvních třech dnech nemoci zaměstnanec nedostává nic, pak do 14. dne dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Předloha o nelékařských povoláních stanoví, že zdravotní sestry nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání. Stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Poslanci chtějí v zákonu zakotvit rovněž podmínky mimo jiné pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny a terapeuty chronických ran.

Poslanci se budou zabývat i univerzitními nemocnicemi 

Novela o pohřebnictví předpokládá, že noví podnikatelé v tomto oboru budou muset skládat zkoušku a mít praxi v oboru. Norma také posíluje kontrolu a upravuje sankce. U řidičských průkazů spočívá navrhovaná změna v tom, že lidé by mohli žádat o jeho vydání nebo výměnu na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště jako nyní. K žádosti by už navíc nepřikládali papírovou fotografii.

V úvodním kole poslanci projednají například vládní návrh zákona o univerzitních nemocnicích, na něž by se mělo přeměnit deset fakultních nemocnic. Zařízení by měla smlouvy s vysokými školami o vzdělávání lékařů.

Na progamu budou i poslanecké úpravy zákona o státních svátcích

Po odkladech by se dolní komora mohla začít zabývat i poslaneckou ústavní novelou o snazším vysílání českých vojáků do některých misí v zahraničí. Opoziční ODS do programu prosadila předlohu o růstu výdajů státu na obranu nejméně na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak doporučuje Severoatlantická aliance.

První čtení čeká dvě poslanecké úpravy zákona o státních svátcích. První se týká ustanovení dvou nových významných dnů, které se vážou k událostem druhé světové války, druhá doplnění pojmenování svátku 17. listopadu, tedy Dne boje za svobodu a demokracii, o Mezinárodní den studentstva. Na programu je rovněž předloha ministra Jana Chvojky (ČSSD), podle níž by veřejný ochránce práv dostal oprávnění sledovat dodržování práv zdravotně postižených lidí.