„Perebyjnis z cizích jazyků ovládá angličtinu, ruštinu, češtinu a slovenštinu," poznamenal server UNN a dodal, že diplomat již v 90. letech a pak na počátku tisíciletí působil na velvyslanectví v Praze v roli druhého, pak prvního tajemníka a rady.

Na webu ukrajinského velvyslanectví v Praze nebyla dnes ráno o novém velvyslanci zmínka. V roli šéfa ambasády na jejím webu v české i ukrajinské verzi figuroval ekonomický rada a chargé d´affaires Zinovij Hošovskyj.

Předchozí velvyslanec po skandálu podal demisi 

Předchozího velvyslance v Praze odvolal Porošenko loni v srpnu. Borys Zajčuk požádal o uvolnění z funkce již v březnu, krátce poté co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Fajáda české úřady propustily, ačkoli o jeho vydání usilovaly Spojené státy, kde je podezřelý ze spolupráce s teroristy.

Ačkoli Zajčuk po skandálu podal demisi, oficiálně byl na dovolené, upozornil deník Ukrajinska pravda na počátku léta. Deník současně tvrdil, že velvyslanec „neovládá jazyk země svého působení, dokonce neumí ani anglicky a za své postavení vděčí výlučně stykům", konkrétně bratru-dvojčeti, který v letech 2002 až 2015 šéfoval aparátu ukrajinského parlamentu.

Čtěte také: Ivana Trumpová chce být podle tisku velvyslankyní v Praze