Plno hlásí všichni

Vytížené jsou téměř všechny pražské porodnice. U Apolináře se minulý víkend narodilo rekordních 42 dětí. Podle personálu nemocnice šlo skutečně o enormní výkyv. Například víkend před tím bylo porodů 16.

Podobně je na tom i podolský Ústav pro péči o matku a dítě, kde je nyní dočasně omezen provoz kvůli malování porodního sálu. „Kapacita je v běžném provozu zcela naplněná, porodní sály jsou už tři roky neustále plné. Průměrně se narodí 25 dětí denně – to znamená, že lékaři přivedou na svět každou hodinu jednoho novorozence,“ uvedl mluvčí ústavu Vlastimil Lenz.

Přeplněné pokoje rodičkami má také Krč. „Prvních čtrnáct dní v říjnu jsme měli zavřeno, od patnáctého ale fungujeme a jsme úplně plní,“ potvrdil primář gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Tomáš Peterka.

„V poslední době je rodiček víc, než je obvyklé a kapacita gynekologicko-porodnické kliniky je plně vytížená,“ potvrdil za Fakultní nemocnici Královské Vinohrady provozně–technický náměstek Petr Blažek.

Víc dětí však nemusí znamenat nutně jen pozitiva. Podle některých žen, které poskytují péči nastávajícím matkám, mohou přeplněné porodnice vést ke snížení kvality péče.

„U Apolináře jsem byla se svou klientkou z Prahy v neděli. Bylo tam strašně plno a rodičky byly odváženy po porodu na gynekologii, kde však nemohou mít děti přímo u sebe. Ženy navíc byly dvě tři hodiny po porodu na chodbě, protože je neměli kam dát,“ popsala situaci Petra Malá, která v Praze pracuje jako dula, což je jakási pomocnice žen v začátcích mateřství.

„Čím víc porodů se v porodnici odehraje, tím víc je to znát na úrovni péče. Většinou to více odnesou ženy, které o porodu nemají žádnou představu. Tu se porod urychlí, tu se píchne plodová voda dřív, než by měla,“ říká předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová.

Matky čeká nepohodlí

Podle lékařů se ale nastávající maminky nemusejí ničeho bát. „Zvýšený nápor je kompenzován zejména vyšším pracovním nasazením týmů lékařů a sester,“ uvedl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jan Bříza. Potvrdil ovšem, že si nárůst počtu porodů žádá umístění rodiček v gynekologické části kliniky. „Tato situace nastává ale jen občas a je způsobena zejména tím, že rozvržení porodů není zcela rovnoměrné,“ dodal Bříza. Jinak se podle něj ale péče o rodičky nijak nemění.

Podle primáře Tomáše Peterky se ženy na gynekologii dostávají i v krčské nemocnici. Jde však o dočasné umístění. „Vytížená kapacita znamená pro rodičky především nepohodlí. Tedy málo místa. To v současné době platí i pro nadstandardní pokoje,“ dodal Peterka.Vpéči o ženy by podle něj rozdíl být neměl.

„Nápor je znát především na lékařích, kteří jsou zrána po směně vyčerpaní,“ shoduje se Peterka s ředitelem porodnice UApolináře.