Deprimující a nedůstojná je podle porodních asistentek zkušenost mnoha žen z porodu. Podle nich by ve standardní nabídce péče o těhotnou ženu měla být pojišťovnou hrazená možnost zvolit si porodní asistentku.

„V zahraničí je tato praxe běžná, asistentka se stará o ženu před porodem, doprovází ji do porodnice a také k ní dochází domů, poté, co je z nemocnice propuštěna,“ řekla Deníků Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství.

Porodní asistentky si stěžují na to, že jejich profese není ze stran gynekologů brána příliš vážně. Jsou navíc přesvědčeny, že by zdravotnickému systému ušetřily peníze, pokud by byly ženy s normálním průběhem těhotenství svěřeny do rukou asistentek. „Systém navíc zanedbává psychické potřeby rodiček, stále více se jedná o „nich bez nich“, chybí dialog ze stran zdravotnického personálu,“ domnívá se Kateřina Klíčová z Unie porodních asistentek.

Ve statistikách je Česká republika vedena jako země s velmi nízkou porodní úmrtností. Čísla jsou ale podle porodních asistentek zkreslena. „Jsou do nich totiž zahrnuty narozené živé děti od kilogramu váhy. Čísla už nepočítají s případným následným nepřežitím takových novorozenců,“ argumentuje Petra Sovová.

Porodů mimo porodnice přibývá

Mimo porodnice se podle dat statistiků za rok 2009 v Praze narodilo 151 dětí. Počty takto narozených dětí stouply v posledních pěti letech na dvojnásobek proti dlouhodobému průměru 200 dětí ročně. Přibývá také porodů vedených porodními asistentkami.

„Porod doma je pro mě absolutně neakceptovatelný,“ reagoval včera Bohuslav Svoboda, primátor a uznávaný gynekolog s tím, že při neočekávaných komplikacích má gynekolog pět minut na řešení situace. Pak dochází k poškození plodu.

Porodní asistentky žádají, aby byl porod doma umožněn. „Stále totiž budou ženy, které budou chtít rodit doma, a mělo by se jim v rámci systému vyhovět,“ domnívá se Sovová.

Česká gynekologická a porodnická společnost porody doma nedoporučuje, vidí v nich riziko pro dítě i matku. Ročně se rodí mimo zdravotnické zařízení čtyři děti mrtvé.

Porodní asistentky v úterý propagovaly Světový týden porodu. Od 16. do 22. května budou v prostorách kina Perštýn probíhat přednášky pro rodiče a zdravotníky a filmové projekce. K dispozici bude dětský koutek i prodejci biopotravin a látkových plen.