VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porážek se nebojím, říká Skovajsová. Do senátu kandiduje za ČSSD proti Drahošovi

/ROZHOVOR/ Kandidátka na senátorku v Praze 4 Miroslava Skovajsová za sociální demokracii ve velkém rozhovoru pro Deník říká, že ženská témata neexistují. Existují jen rozdíly v přístupu, dodává lékařka Skovajsová.

3.9.2018
SDÍLEJ:

rozhovor s MUDr. Skovajsovou, kadidátkou do senátu. foceno 16.8.2018Foto: Deník / Klára Cvrčková

V diagnostickém Mamma centru na Hájích se dveře netrhnou. Jen během několika málo minut čekání na ředitelku Miroslavu Skovajsovou se u recepce hlásí tři mladší ženy se zájmem o vyšetření prsu. Doktorka Skovajsová, která v Česku založila systematický screening rakoviny prsu a sít diagnostických center, působí v rozhovoru o vlastních politických ambicích autenticky a zároveň skromně, což odpovídá i neokázalé sídlištní budově centra.

„Pokud prohraji, svět se mi nezhroutí,“ zdůraznila v rozhovoru Skovajsová, podle které mají ženy schopnost přibližovat politiku lidem. „Ukazovat, že politika je o reálném životě, ne o tom, kdo s kým peče nebo nepeče.“

Proč jdete dva roky po neúspěšné senátní kandidatuře v Praze 11 do dalších voleb?
Motivace pro mou práci v senátu jsou stejné jako ty celoživotní. Jako dítě jsem chtěla být skautskou vedoucí. Po vystudování medicíny jsem se chtěla podílet na budování screeningového programu. Ale tomu předcházelo to, že jsem de facto od nuly vybudovala v 90. letech jednotku integrované mamární medicíny. Péče soustředěná do jedné ordinace tady předtím nebyla. Šla jsem v tom tehdy absolutně proti proudu a proti tehdejším zvyklostem, protože jsem té myšlence věřila. Jednotka na Zeleném pruhu v Praze 4 se stala základem dnešní sítě screeningových pracovišť. Proškolila jsem během týden trvajících kurzů dobrovolně doktory z celé republiky s cílem, aby byla péče v rovnoměrné kvalitě. A výsledek se dostavil. Po patnácti letech máme v Česku snížení úmrtnosti o třicet procent. Do screeningu přitom chodí každoročně okolo šesti set tisíc žen. Při preventivním screeningu zachytíme každoročně kolem tří a půl tisíc nádorů. To znamená celkem přes třicet tisíc žen, kterým jsme opravdu zachránili život.

Jak to však souvisí se senátem?
To vše jsem dělala na vlně motivace s tím, že je to správné. Má celoživotní motivace mě žene k věcem, které jsou dobré a kterým věřím. Zároveň je důvodem touhy jít dál, posunout to téma výš. V senátu bych na něm ráda pracovala. Chtěla bych se postarat o to, aby proplácení screeningu z veřejných rozpočtů nebylo už nikdy ohrožené. Ale mám i další témata.

PROFIL
Miroslava Skovajsová (*1957) se narodila v Klatovech. Promovala jako dětská lékařka v roce 1982 a o skoro čtvrt století později získala doktorský titul v oboru prsních nádorů. V roce 1993 založila do té doby největší centrum screeningu rakoviny prsu v zemi a prosadila integraci této medicínské oblasti i proplácení preventivních prohlídek pojišťovnami. Její osvěta v oblasti prevence rakoviny mléčné žlázy přispěla k výraznému poklesu úmrtnosti na toto onemocnění. V současnosti vede Miroslava Skovajsová Mamma centrum v Hájích a na Hradčanské. O kandidaturu do senátu se pokoušela už v roce 2016, kdy skončila třetí v obvodu Praha 11. Po odchodu do důchodu plánuje matka dvou dcer návrat do rodného Pošumaví.

Za favorita ve vašem obvodu je považován Jiří Drahoš, který získal v prezidentských volbách přes dva a půl milionu hlasů. Není pro vás takový soupeř důvodem k pesimismu?
V mém životě bylo několik milníků, které působily jako předem prohrané bitvy. Velkou prohrou bylo to, když jsem byla zbavená svého mateřského pracoviště na Zeleném pruhu. Co ale člověka neporazí, to ho vždy posílí. Já a pan Drahoš jsme úplně rozdílné typy. Já ale vůbec nesleduji kampaně protikandidátů. Přicházím s něčím, čemu věřím a co nabízím. A když si to lidé nevyberou, tak to pro mě nebude vůbec znamenat nějakou tragédii nebo konec. Senát se buď stane mou životní etapou, nebo nestane. Jsem na vrcholu životní kariéry a mám za sebou třicet let medicíny. V říjnu bych mohla jít do důchodu. A pokud nebudu moct pracovat v senátu, tak mám další téma v záloze. Spíš to beru jako zajímavou zkušenost. Z první senátní volby jsem si hodně odnesla z povídání s lidmi na ulici. Byly to pro mě takové zlaté hroudy, co jsem se dozvěděla. Nepovažuji to tedy vůbec za ztracený boj a to ani v případě, když by nevyšel.

Celý život de facto působíte ve vědecké sféře - stejně jako pan Drahoš i jako profesorka Eva Syková obhajující senátní křeslo v Praze 4, tentokrát v barvách ANO. V čem se podle vás vy tři lišíte?
Hodně mě ovlivnil skauting, do kterého jsem vstoupila v roce 1968, kdy mi bylo jedenáct. Což je formující věk. Později jsem zaváděla postupy, které byly přinejmenším inovativní, když ne přímo vědecké. A rozdíl mezi námi třemi vidím v tom, že ty mé postupy mají praktický dopad, jsou vidět, jsou dokazatelné v číslech.

Nepovažujete za hendikep kandidaturu za ČSSD, která v Praze nepatří mezi nejoblíbenější strany?
Ve skautingu jsem se dozvěděla, co je to demokracie. A po třiceti letech v medicíně nemůžete jinak, než být sociální. Je strašně legrační, že lékaři prokazující vrchol sociálního chování ve svých ordinacích, volí pravicové strany. Celý život jdu vždy za nějakou myšlenkou. A tou je idea demokratického a zároveň sociálního státu. Proto jsem se neobracela k pravicovým stranám, které by možná i rády mého volání vyslyšely. Můj děda byl sociální demokrat. Sociální demokracie je tady 140 let a má své vzestupy i poklesy. Já se plně ztotožňuji s jejími cíli, to ale neplatí o všech politických krocích této strany. Proto jsem ani nikdy neusilovala tam vstoupit.

ČSSD prochází obdobím hledání moderní identity. Kterým směrem by se podle vás měla vydat?
Nepřicházím s nikým ze strany do styku, kromě volebního manažera. Opravdu se nezajímám o vnitrostranické boje. Nevysiluji se tím. Pokud jde ale o obecné směřování, tak zdůrazňuji, že musíme žít v otevřené Evropě, jinak jako český národ zahyneme.

Jaký máte vztah k prezidentu Miloši Zemanovi?
Absolutně žádný. A budu se těšit na novou tvář.

Udělala podle vás sociální demokracie dobře tím, že vstoupila do vlády?
Nemyslím si, že je to úplně šťastné. Ale na druhou stranu nerozumím zákulisním dohodám. Tady bych ale zdůraznila, že se hodně přeceňuje politika jako něco, čím lidé žijí. Lidi trápí mnohem obyčejnější problémy. To bych také chtěla zvednout, diskutovat o těch tématech v senátu, hledat další s ochotou do toho jít. Mluvím o tématech, o kterých denně slyším v ordinaci od pacientů. Vyšetřovala jsem sedmdesátiletého pána s podezřením na rakovinu prsu. I od něho jsem se dozvěděla věci, které trápí seniorskou generaci. Trochu mi vadí, že za politiku jsou považované jednotlivé výroky politiků nebo to, kdo s někým spolupracuje nebo nespolupracuje. Já politiku chápu spíš jako každodenní život. A v prosazování takového pohledu podle mě i spočívá role žen – političek.

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ

Autor: Jan Prokeš

3.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 14 000 Kč Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo pracoviště:, - U Mototechny 131, Mukařov - Tehovec, , Prvotní kontakt:, - tel.: 720 371 832, , Upřesňující údaje:, - pomocné práce ve skladech a překladištích, - nakládání a vykládání zboží do regálu. Pracoviště: Nemeš group, s.r.o. - tehovec, U Mototechny, č.p. 131, 251 62 Mukařov. Informace: Pavlo Nemesh, +420 720 371 832. Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 17 000 Kč Ostatní lékaři specialisté. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Bolzanova č.p. 1679/3, Praha, Prvotní kontakt: info@care-cure.cz, Anglický, Arabský, Český, Ruský jazyk, flexibilita, nejméně 4 roky praxe, bez osvědčení. Pracoviště: Care & cure clinic s.r.o., Bolzanova, č.p. 1679, 110 00 Praha 1. Informace: Jitka Heinlová, +420 774 717 773. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 12 200 Kč Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhláři, lakýrníci pro výrobu nábytku ze dřeva palisandr, mango a akácie. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, Barákova č.p. 237/8, Říčany u Prahy, , Prvotní kontakt:, tel.: 777 867 246, e-mail: ravi@indickynabytek.cz, , Upřesňující údaje:, Truhláři a lakýrníci pro výrobu nábytku ze dřeva palisandr, mango a akácie. Pracoviště: Bishnoi s.r.o. - říčany, Barákova, č.p. 237, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Ravindra Kumar, +420 777 867 246. Služby - Údržbář 30 000 Kč Správcovská firma v Praze 9 přijme údržbáře nemovitostí. Pracovní náplň: kontrola domů a jejich údržba, drobné opravy. Požadavky: řidičský průkaz, manuální zručnost, komunikační schopnosti, samostatnost, všeobecný přehled v oblasti údržby nemovitostí. Nabízíme: stravenky, příspěvek na dopravu pro mimopražské, mobilní telefon i pro soukromé účely, roční odměny, plat 30 až 35.000 Kč dle zkušeností.

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) otevřela 19. listopadu 2018 v prostorách Letiště Václava Havla Praha nový hangár S pro kontrolu letadel v rámci tzv. traťové údržby. Při ní se provádí celková kontrola letadla i jeho jednotlivých částí, doplnění p
20

OBRAZEM: Na pražském Letišti Václava Havla mají nový hangár. Slouží k údržbě

Jak jsme žili v Československu. Chodov.
8

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Chodově

Silničáři v Praze jsou připraveni na zimu. Někde funguje protinámrazový systém

/FOTOGALERIE/ I když to při pohledu na teploměr nevypadá, ve čtvrtek 1. listopadu začala pro silničáře další zimní sezona. Podle zákona skončí na konci března příštího roku. Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) v tomto týdnu představila, jakými prostředky bude s případnými rozmary počasí bojovat.

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT