„Třeba v lednu a v únoru se část týmu ocitla přímo v ohnisku války dvou kriminálních skupin, což s sebou přineslo i 23 výbuchů granátů v sektoru působnosti českých policistů," řekl Deníku Tesárek, který jinak působí jako vedoucí oddělení hospodářské kriminality v Prachaticích.

Horkých chvilek ale bylo podstatně víc. Třeba při útoku davu na kolonu utrpěl jeden z policistů zranění po zásahu kamenem do hrudníku. A například policisté, kteří se podíleli na ochraně svědka, dokonce čelili útoku protitankovou střelou. „Ta byla vypálena přímo na dům, ve kterém byli," konstatoval Tesárek s tím, že naštěstí všichni vyvázli bez zranění.

A třeba Martin Mazný, který slouží u speciální pořádkové jednotky v Praze, připomněl, že při opuštění základny nebylo výjimkou slyšet střelbu ze samopalu.

Čeští policisté si poradí i v těžkých podmínkách

I zahraniční kolegové – v misi EULEX zde čeští policisté nejtěsněji spolupracují s příslušníky policie z Německa, Polska, Francie a Turecka – oceňovali, co Češi dokážou. „Naši policisté jsou výborně připravení – a hlavně umějí improvizovat a poradí si v těžkých podmínkách," konstatoval Tesárek.

Mazný k tomu poznamenal, že zahraniční kolegové leckdy uplatňují jiný styl práce. I proto prý vzájemná spolupráce byla někdy náročná. „To co umíme my, je velmi respektováno," řekl Tesárek. Jeho slova potvrzuje náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Tomáš Tuhý. Také on při své návštěvě Kosova slyšel od zahraničních velitelů stejná uznalá slova. Osobně se přesvědčil, jaké poměry vládnou v obou lokalitách, kde Češi nyní působí – v hlavním městě Prištině i v Kosovské Mitrovici na severu země.

„V tuto chvíli je tam situace relativně zklidněná," zhodnotil výsledky práce mezinárodního policejního týmu.

Tesárek si srovnatelně s uznáním profesionálů z jiných zemí cení i pochvalná slova místních. „Víc nás vnímají jako partnery, kteří tam jsou proto, aby se oni mohli cítit bezpečněji," míní.

Ochrana soudu i biskupa

Zvláště v oblasti Mitrovice se služba policistů ze zahraničí jeví jako nezbytná. Vzhledem k národnostním třenicím by tam místní příliš neuspěli. Vedle běžné hlídkové služby při dohledu nad veřejným pořádkem se nositelé českých uniforem zapojili mimo jiné také do ochrany soudu, pomáhali při eskortách vězňů či třeba zajišťovali osobní ochranu srbského biskupa. Náměstek Tuhý rovněž vyzdvihuje jejich podíl na koordinaci činnosti místních policistů i mezinárodních jednotek.

Aktuálně má česká policie na zahraničních misích 19 policistů a dvě policistky. Většina jich působí právě v Kosovu v rámci mise EULEX, jejímž úkolem je přispět k nastolení vlády práva v zemi postižené válečným konfliktem a zmítané etnickými střety. Po jednom koordinátorovi nyní působí také v Afghánistánu a v Gruzii – v této zemi ale od konce roku bude mít česká policie dvoučlenné zastoupení.

Zcela jiná země a jiní lidé

Jedním z navrátilců z Kosova je 32letý Jaroslav Morávek, služebnězařazený u Národní protidrogové centrály, který působil v Kosovské Mitrovici.

Opustit na rok dosavadní život je velká změna. Co vás k tomu přimělo?

Bylo to dobrovolné rozhodnutí. Jestliže jste delší dobu na jednom místě, hrozí, že upadnete do stereotypu. Tohle byl důvod zkusit něco nového. Jednoduché to nebylo pro mé blízké. Myslím, že ocenění, které jsme dostali, by mělo patřit spíš našim manželkám a rodinám – a ocenění naší práce, kterého si velmi vážím, by jim každý z nás věnoval.

Vydal byste se na další podobnou misi?

Do budoucna bych to zvažoval – záleželo by na okolnostech. Ale s kolegy z jiných míst republiky se z nás stali dobří přátelé.

Věděl jste, do čeho jdete?

Malou představu jsem měl; už tam byli kolegové.

Přesto vás něco překvapilo?

Je to úplně jiná země – s jinými zvyky mentalitou, kulturou. Je tam spousta prachu, kvanta odpadků u silnic a potulují se smečky psů. A doprava – ta je šílená. Řidiči nedodržují základní pravidla.

Byli jste v kontaktu s místními obyvateli?

Spíš pouze služebně.

Uplatnil jste něco ze své protidrogové specializace?

To ne. Věnovali jsme se běžné činnosti, patrolování a podobně. Měli jsme na starosti i zabezpečení soudu, zajištění bezpečnosti pro státní zástupce a střežení svědka. K našim úkolům také patřilo vykonávat koordinační činnost a dozor nad místní policií. A úkoly, které jsme měli stanoveny, jsme naplnili.