"I když protesty nejsou nahlášeny, očekává se podobný průběh jako v minulých letech. Policie situaci monitoruje. Máme také bezpečnostní agenturu a speciálně vyškolené pořadatele," řekla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. V minulých ročnících podél trasy protestovaly skupinky extremistů. Od účastníků je oddělili policisté, na místě byl policejní antikonfliktní tým.

Hořela vlajka

K jednomu incidentu došlo již ve čtvrtek večer, když na mostě Legií někdo zapálil duhovou vlajku. Zároveň odtud začaly létat římské svíce přímo na Střelecký ostrov, který byl plný lidí. Incident šetří pražští policisté, případ zatím nebyl právně kvalifikován.

Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. Protesty v dalších letech slábly. Návštěvníků ale podle organizátorů každý rok přibývá. Zatímco na první ročník dorazilo 25 000 lidí a do průvodu se zapojilo 8000 z nich, loni to bylo 92 000 lidí a v průvodu z nich šlo 40 000, uvedli pořadatelé.

Průvod se dvěma desítkami alegorických vozů se začne řadit v horní části Václavského náměstí od 11.30. O hodinu později vyrazí ulicí Na Příkopě k náměstí Republiky. Odtud bude pokračovat Revoluční a Řásnovkou přes Dvořákovo nábřeží a Čechův most ke schodům a po nich nahoru na Letnou, kde bude následovat hudební program. Rodiče s malými dětmi či lidé s pohybovými potížemi se mohou na letenskou pláň svézt od Občanské plovárny zdarma autobusem.

Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé za podporu a prosazování rovných práv pro komunitu LGBT. Letos titul připadl herci Jiřímu Hromadovi, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou je pak poslankyně ANO Karla Šlechtová a druhým maršálem romský aktivista David Tišer.

Hudba, ruské kolo i testy na AIDS

V průvodu nebude chybět padesátimetrová duhová vlajka. Dav bude rozdělený do několika zón. Do tiché se budou moci zařadit rodiny s dětmi či majitelé psů. Na začátku bude bílá zóna iniciativy Jsme fér, která prosazuje manželství pro všechny. Lidé půjdou v bílém, tedy ve svatebním, popsala Rambousková. Na trasu se chystají vydat také diplomaté z 11 zemí. Vedoucí diplomatických misí 16 států podepsali společné prohlášení za rovná práva pro LGBT. Pražský magistrát letos poprvé vyvěsil na podporu festivalu duhovou vlajku.

Na Letné začne od 14.00 hudební program, odehraje se na čtyřech pódiích. Zájemci budou moci festivalové dění sledovat i z výšky z ruského kola. Konat se bude jarmark neziskových organizací. Do 21.00 bude možné nechat si zdarma udělat testy na AIDS a další choroby.

Pražský dopravní podnik informoval o omezení provozu kolem náměstí Republiky, Revoluční, ulice Na Františku a Čechova mostu od 13.15 do 14.45. Autobusové linky se přeruší, tramvaje budou jezdit odklonem přes Těšnov a Vltavskou.

Festival letos připomíná historii hnutí za práva LGBT. Spolek Prague Pride, který přehlídku a pochod pořádá, spolu s dalšími organizacemi podporuje uzákonění manželství i pro gaye a lesby. Ve Sněmovně přes rok čeká na projednání novela občanského zákoníku, která to má umožnit. Poslanci dostali i návrh, který naopak zakotvuje manželství jen jako svazek muže a ženy.

Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá. Tvrdí, že aktivisté slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Organizace oponují tím, že se společnost vyvíjí. Poukazují na výsledky průzkumů. Podle loňských zjištění agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Rostoucí podporu ukazují i jiné výzkumy.