Dlouhou dobu stály vysokoškolské koleje stranou zájmu studentů. Společné bydlení na privátech bylo příjemnější a mnohdy levnější. Kvůli situaci na trhu s byty se však studenti vracejí zpět. Nárůst žádostí zaznamenávají univerzity zhruba pět let. „V posledních třech letech se zvýšil dokonce o 60 procent. Bohužel neubytujeme přibližně 600 žadatelů, a to právě kvůli kapacitě,“ potvrdila trend mluvčí České zemědělské univerzity Jana Kašparová.

Počet odmítnutých zájemců tvoří na této škole téměř třetinu. Statistiku by měla zmírnit chystaná přístavba na jedné z budov kolejí. 

Zájem o jednolůžkové pokoje

close Koleje v Praze - Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Náhradní bydlení si musí najít i zhruba 1600 studentů Univerzity Karlovy. „Koleje a menzy mají ve správě přes 11 tisíc lůžek. Nejsme schopni uspokojit přibližně 10 až 15 procent žadatelů,“ informoval mluvčí univerzity Petr Podzimek. Instituce plánuje rozšířit příští rok kapacitu kolejí Hostivař, a to o 116 lůžek. V předešlých letech se zaměřovali především na modernizaci pokojů. 

To, že úroveň a komfort pokojů studenty velmi zajímá, zmínila také mluvčí Vysoké školy ekonomické Martina Mlynářová: „Studenti se čím dál častěji zajímají o jednolůžkové pokoje.“ Obsazenost kolejí se v průběhu akademického roku pohybuje od 97 procent po 89, celkem VŠE disponuje 4200 lůžky.

Podobně na tom jsou i koleje Českého vysokého učení technického. Ty mají kapacitu 7600 lůžek. „Za posledních pět let sledujeme zvyšující se zájem o ubytování ze strany studentů ČVUT i ostatních škol,“ uvedla Petra Solimanová, vedoucí Odboru ubytovacích služeb ČVUT. 

Studenty k tomu vede situace na trhu s byty. Výše nájmů i počty dostupných bytů jsou úplně na jiných hodnotách než před deseti lety. Podle portálu Bezrealitky činí průměrná cena nájmu za 70metrový byt v širším centru 20 tisíc korun bez poplatků za energie a služby.

„Samostatný pokoj se pohybuje od sedmi tisíc měsíčně plus podíl na nákladech,“ uvedl Jan Kratochvíl z realitky RE/MAX G8. Pokud se do 3+1 nastěhuje šest studentů, zaplatí dohromady 21 tisíc za nájem a k tomu poplatky za energie. Bydlení je v takovém případě nevyjde o mnoho dráž než na srovnatelném standardu na koleji. 

„Majitelé bytů však početnější skupiny spolubydlících příliš nepreferují,“ konstatoval David Šimeček z kanceláře Svoboda & Williams. Právě najít ochotného pronajímatele je možná větší problém než samotná výše nájmu. Konkurence je totiž velká. 

„Část volných kapacit je využívána na krátkodobé pronájmy například Airbnb. Také se zvyšuje zájem o nájemní bydlení obecně, což studentům příliš nepomáhá,“ dodal Kratochvíl s tím, že řada majitelů upřednostní pracující pár či rodinu.