"Pacientka je po zákroku v pořádku, zůstane jí jedna ledvina a povede plnohodnotný život. Pokud nenastanou komplikace, bude za čtyři dny propuštěna domů. Do dvou týdnů se vrátí do běžného režimu," řekla ČTK mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Zdůraznila, že tento výkon byl ve světě proveden zatím jen v několika málo centrech.

Trend operační léčby

Úterní operaci vedl přednosta kliniky profesor Marek Babjuk. ČTK řekl, že co nejšetrnější provedení operace je jedním z trendů současné operační léčby. Laparoskopicky se operují ledviny běžně v případě nádorů, které neprorůstají do okolních orgánů. "Na naší klinice takto operujeme od roku 2004, dosud jsme provedli přes 130 těchto výkonů," upřesnil.

Novým trendem je vylepšování laparoskopické techniky - jednou z možností je omezit velikost vstupu do dutiny břišní. Jde to díky speciálnímu portu s třemi vstupními kanály, takže stačí jen jeden řez. Operační nástroje jsou stejné jako při standardní laparoskopii, jen na specificky zakřivených rukojetích.
"Princip vlastní operace v dutině břišní se od běžné laparoskopie příliš neliší, odstranění ledviny z jednoho portu je však pro operatéra náročnější," poznamenal profesor.

Jak operace probíhá

Při operaci se nejprve naplní dutina břišní oxidem uhličitým a udělá krátký zhruba 1,5 centimetru dlouhý řez do stěny břišní, tudy se zavede speciální port, který umožní zasouvání endoskopu a nástrojů do dutiny břišní, aniž uniká plyn. Pak se zavede endoskop a operační nástroje. Na závěr se otvor ve stěně břišní podle potřeby mírně rozšíří tak, aby bylo možno operačně uvolněnou ledvinu vyjmout z těla.