Dosavadní nabídku Portálu Pražana kritizovala magistrátní opozice, která ji přirovnala k malé muzice za hodně peněz.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ale zájem o online komunikaci s městem stále roste. „V naší metropoli žije přibližně 90 tisíc psů, proto mi přijde důležitá možnost zaplatit tento správní poplatek online bez nutnosti chodit někam na úřad,“ prohlásil Hřib.

Prostřednictvím Portálu Pražana je nyní možné provést přihlášení i odhlášení psa, zobrazit poplatkové povinnosti a aktuální finanční rekapitulaci nebo provést změnu v evidenci, například přidání dalších psů nebo čísla čipu.

„Systém jsme úspěšně ověřili na Praze 3 a chceme ho rozšiřovat na další městské části. Nejdříve tam kde k evidenci poplatků používají stejný software jako Praha 3, a tedy stejným způsobem zpracovávají potřebná data. OICT buduje Portál Pražana jako centrum digitálních služeb,“ komentoval novinku Matěj Šandor, místopředseda představenstva společnosti Operátor ICT, která se o webovou službu stará.

Z Prahy 3 se online místní poplatek za psy rozšíří na Prahu 11, do Nebušic, do Vinoře a na Zbraslav. Poté se připojí i městské části Praha 8, 14 a 17. Systém pak bude otevřen k zapojení dalších městských částí.

Kromě agendy psů je na Portálu Pražana možné například spravovat poplatky za komunální odpad, zobrazovat si stav přeplatků a nedoplatků nebo nastavit si platbu formou inkasa. Zahrnuje třeba i informace o stavu sběrných nádob, evidované adresy pro zasílání rozpisů poplatků, upozornění na nedoplatky nebo informace o poplatcích s blížící se splatností. V nejbližší době se chystá zobrazení dat o rezidenčním parkování s výhledovou možností placení v zónách placeného stání nebo s možností ověřeného anketního hlasování a podepisování e-petic.

„Jde o logický krok, neboť možnost vyřídit si maximum věcí online je výhodná jak pro obyvatele, tak pro úřad. Praha 3 je připravena stát se pilotním místem pro digitalizaci dalších agend, které by měly následovat,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Místní poplatek za jednoho psa činí v Praze 1500 korun za rok. Výrazné slevy mají důchodci a obyvatelé rodinných domů.