Trh s potravinami v Hale 22 vyprodukuje týdně odpad o objemu přes 1,4 tisíce litrů, což je množství, které dosud naplnilo šest klasických hnědých popelnic. Ty se vyvážely jednou týdně a v horkých letních dnech nepříjemně zapáchaly.

Vedení areálu Pražské tržnice proto společně se spolkem Kokoza pořídilo zařízení na zpracování bioodpadu. „Kompostér dokáže denně zpracovat až 215 litrů bioodpadu, rozloží ho během 14 dní. Má přitom nejnižší spotřebu elektrické energie ze všech kompostérů s tímto objemem na trhu,“ vysvětlila Lucie Matoušková Lankašová ze spolku Kokoza.

Hotový materiál se využije přímo v místě, kde vzniká, část skončí v komunitních zahradách po Praze. Prvotním záměrem bylo umístit zařízení právě do komunitní zahrady na Jižním Městě, lepší využití však našel v centru města: přímo tam, kde biologický odpad vzniká.

Uzavřená nerezová nádoba značky Rocket udržuje potřebnou vlhkost a teplotu, její obsah uvnitř promíchává a provzdušňuje spirálovitá šroubovice, čímž se zvyšuje rychlost a intenzita hnilobného procesu. Technologie za rok zvládne zpracovat 150 tun bioodpadu.

Kompostér obsluhují lidé s duševními onemocněními

„Organické zbytky nejdříve zkontrolujeme, zda se mezi nimi nenachází části jiného odpadu, třeba plasty, které tam nepatří. Velké kusy je pak zapotřebí nasekat. Musíme jej také zvážit kvůli evidenci a legislativě,“ popisuje Soňa Houžvová, kompostovací konzultantka.

V kompostu je podle ní dobré míchat hnědé se zeleným, tedy dusíkaté a uhlíkaté složky. „Proto jej mícháme s pilinami a štěpkou, kterých máme dostatek z naší vedlejší dílny,“ připomněla.

Kokoza je obecně prospěšnou společností, obsluhu kompostéru tak obstarávají lidé s duševními onemocněními. Každý z trhovců z Haly 22, který chce, aby Kokoza touto cestou jeho odpad likvidovala, na kompostér přispívá symbolickou částku 150 korun měsíčně.

Pro zájemce o kompostování nebo pro školy pořádá Kokoza exkurze přímo v areálu. „Do budoucna bychom chtěli zpracovávat i odpad produkovaný na venkovních kulturních akcích, včetně kompostovatelných obalů,“ připomněl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který má Pražskou tržnici ve své gesci.