Služba velkoobjemových kontejnerů (VOK) funguje v Praze od roku 2002 a město zajišťuje jejich provoz pro rezidenty bezplatně. O existenci těchto kontejnerů ví zhruba čtyři pětiny Pražanů. Asi třetina z nich je využije jen jednou za několik let. Rovněž přibližně třetina vnímá jako problém vzdálenost kontejnerů od jejich bydliště a čtyřicet procent preferuje sběrný dvůr.

Na magistrátním webu je k dispozici mapa s aktuálním umístěním VOK i s patřičnými časy. Například v Dejvicích bude v následujících sedmi dnech možné vydat se ke čtyřem místům, na kterých budou vždy po jeden a půl dne přistavené dva kontejnery – jeden na klasický odpad, druhý na bioodpad.

Vanu ano, mrazák nikoli

Informace k využívání VOK poskytují i radnice městských částí. Praha 8 například uvádí seznam věcí, které do „klasického“ VOK rozhodně patří: starý nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

V „opačné“ kategorii figurují následující položky: živnostenský odpad, nebezpečný odpad, bioodpad, stavební odpad, dále pak pneumatiky, elektrospotřebiče, televizory a PC monitory, počítače, lednice, mrazáky a sporáky.

„Zrovna o víkendu jsem se potřeboval zbavit starých jízdních kol. Odnesl jsem je ze sklepa k popelnici a brzy už tam nebyla. Zbytky různých stavebních materiálů vždy odvážím do sběrného dvora. A partnerka zásadně nabízí věci na webu, který zprostředkovává darování ‚za odvoz‘,“ popsal své zkušenosti Jan Čech, který žije nedaleko Hradčanské.

Podle magistrátu je problematické, že podle dotyčného průzkumu až 57 procent lidí „automaticky“ předpokládá, že odložením objemné věci u popelnic si ji někdo vezme a znovu využije v domácnosti.

Téměř 39 procent údajně volí odložení u popelnic proto, že je pro ně cesta do sběrného dvora daleko či příliš komplikovaná. Úřad nicméně upozorňuje, že odložením k popelnicím se lidé dopouští přestupku a že si většina z takto „vyřešených“ věcí nového majitele nenajde.

Podpora „cirkulární ekonomiky“

Možnost nabízet pro vlastní potřeby nevyužitelné nebo porouchané věci na internetových „darovacích fórech“ využívá přibližně 36 procent respondentů. Jejich podíl chce vedení metropole zvýšit podporou „cirkulární ekonomiky“.

„Každý rok Praha vyprodukuje kolem čtyřiceti tisíc tun objemného odpadu, které končily donedávna na skládkách. Rozpočet na jeho odstranění přesahuje sto milionů korun ročně. To je pro moderní město nesmyslná ekonomická i ekologická zátěž. Hledáme způsoby, jak vzniku odpadu předejít,“ uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN), který je zároveň iniciátorem zmíněného projektu.

Jedno z nových řešení toho, jak „dát věcem nový život“, představí Hlubuček příští týden.