close Třídění odpadu v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in O popelnice na tříděný odpad mohou žádat majitelé domů v katastrálním území Dejvice a Bubeneč. Předpokládá se, že nádoby by byly umístěny ve dvorech či společných prostorách domu tak, aby k nim neměla přístup veřejnost. „Lze využít nádoby o objemu 120 a 240 litrů na papír, plast, případně sklo. Pravidelný svoz bude hrazen magistrátem, náklady vlastníka či správce objektu budou spojeny pouze se zanáškou a vynáškou nádob v době svozu v případě, že nebude zajištěna svépomocí,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Podobnou výzvu obdrželi na začátku dubna i obyvatelé Smíchova a Košíř. Tento systém už funguje v některých domech na území památkové rezervace, v Praze 7 a části Prahy 8. Městu se vyplácí. „Domovní stanoviště jsou pro rozpočet města méně náročná než venkovní,“ oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Když mají lidé popelnice přímo v domě, tak podle Hofmana také kvalitněji třídí. „Kontejnery jsou blíže jejich uživatelům, nejsou tak často terčem vykrádání a nemusí čelit vandalům, kteří tyto nádoby poškozují,“ vyjmenoval další výhody Hofman.

Už dva roky funguje tento systém v Karlíně. „V současné době má zhruba polovina bytových domů v Karlíně separaci v domě s městem nasmlouvanou. Další bytové domy se pomalu připojují,“ informoval mluvčí úřadu osmé městské části Jan Macke. Kdo naopak zájem nemá, jsou podle něho obyvatelé domů v blízkosti velkokapacitních podzemních kontejnerů.

Libeň neprošla

Radnice podle Mackeho usilovala o rozšíření do dalších čtvrtí, například do dolní části Libně. „Bohužel toto rozšíření městem nakonec schváleno nebylo,“ doplnil mluvčí Prahy 8. Po zavedení domovních stanovišť na třídění odpadu radnice postupně zrušila jedenáct venkovních, jedno z nich krátce nato obnovila. „Vznikly samozřejmě nějaké dílčí problémy, ale ty se během několika dní podařilo vyřešit a v dnešní době je již situace v Karlíně s tříděným odpadem stabilizovaná a bezproblémová,“ sdělil Macke. V celé čtvrti jsou nyní čtyři stanoviště velkokapacitních podzemních kontejnerů na tříděný odpad a dalších 21 nadzemních.

Magistrát s umísťováním popelnic přímo do jednotlivých domů přišel hlavně proto, aby barevné nadzemní kontejnery nehyzdily centrum města. V brzké době by se jich mohli dočkat i obyvatelé některých částí Prahy 3, 4 a 10. S jejich představiteli podle Hofmana magistrát v současnosti jedná.