Kontroverzní umělec Roman Týc vystaví dnes v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary své obrazy, které údajně vytvořil z popela mrtvých. Tvrdí, že v krematoriích vznikají přebytky, tedy popel zesnulých, který končí často bez piety na skládkách.

„Zákon jednoznačně říká, co se děje se zpopelněnými ostatky. Není možné, aby se to vyhodilo někde na skládku,“ řekl Mlčoch. Ve společných hrobech podle něj končí také urny ze zrušených hrobů a kolumbárií.

Podle Mlčocha se počet uren, které si u pražského pohřebního ústavu nikdo nevyzvedne, pohybuje mezi deseti a 15 procenty. Podle předsedy Společnosti přátel žehu Stanislava Motyčky tento počet roste.

V ČR se spálí 85 procent mrtvých

Česká republika je na prvním místě v Evropě v počtu pohřbů žehem. Podle Motyčky se v Česku spálí asi 85 procent mrtvých.

Praha se dlouhodobě také potýká s tím, že lidé neplatí za hrobová místa. Podle magistrátu je v současnosti u Správy pražských hřbitovů přes 25.000 nezapla­cených míst. Dalších zhruba 1200 urnových míst, za která nikdo neplatí, pak eviduje Pohřební ústav hlavního města Prahy. Tyto organizace přitom dohromady spravují asi 200.000 pohřbí­vacích míst. Praha se nyní chystá lidem dluhy odpustit.

V Praze je asi 70 pohřebišť, z toho dvě už nejsou v provozu. O 29 se stará Správa pražských hřbitovů, další mají ve správě městské části.

Týc chce svými posledními díly údajně otevřít diskusi o pokřiveném vztahu současné společnosti ke smrti. Autor je veřejnosti znám tím, že se s dalšími členy skupiny Ztohoven nabourali do programu České televize Panorama a odvysílali záběr simulovaného jaderného výbuchu v oblasti Krkonoš, či jako autor upravených semaforů v metropoli. Instalaci, která bude dnes zahájena, nazval Grave Robber neboli Vykradač hrobů.

Čtěte také: Roman Týc vytvořil díla z popela zesnulých