Čižinský se prý v dopise hodlá obrátit na rodinu britského hrdiny, který mezi lety 1938 a 1939 organizoval evakuaci židovských dětí z českého území a zachránil je tak před nacistickým běsněním. „Bude záležet na tom, co rodina odpoví. Teprve pak budu, případně nebudu změnu názvu iniciovat," zmínil starosta Prahy 7.

Wintonův most nebo nádraží?

Krnáčová nejprve pouze sdělila, že navrhne magistrátní místopisné komisi, aby v Praze našla vhodné místo pro pojmenování po siru Wintonovi. Později ale takto odpověděla na dotaz občana Prahy, který prostřednictvím internetové služby Dotazy na radní navrhoval přejmenovat Libeňský most, jež má příští rok projít kompletní rekonstrukcí. „Určitě se tímto podnětem budeme zabývat," slíbila primátorka.

Pojmenovat po siru Nicholasi Wintonovi Hlavní nádraží? Podle obyvatele Prahy Martina Šnýdra, který se včera obrátil na primátorku Adrianu Krnáčovou, by to nebylo příliš šťastné. 

„Hlavní nádraží nese neoficiálně a historicky jméno po prezidentovi USA T. W. Wilsonovi, který se významně zasloužil o vznik ČSR v roce 1918. Jednak je smutné, že nádraží nenese jeho jméno oficiálně, ale jen neoficiálně, a za druhé: blíží se kulaté výročí vzniku ČSR a ´sebrat´ prezidentovi Wilsonovi ´jeho´ nádraží mi nepřijde jako šťastný nápad," sdělil primátorce Šnýdr.

„Osobně navrhuji přejmenovat Libeňský most. Ten bude od příštího roku kompletně rekonstruován a u příležitosti jeho znovuotevření může změnit jméno. Na libeňské straně mostu je park vhodný k vybudování pomníku nebo památníku a na most může být instalována naučná stezka z řadou zastavení, která budou příběh sira Wintona a jeho dětí připomínat," dodal.

Průběh přejmenování

Primátorka mu za připomínku poděkovala. „Vážím si zájmu i názoru a určitě se jím budeme zabývat," odpověděla. Už ve čtvrtek pak potvrdila, že požádá místopisnou komisi pražského magistrátu, aby hledala vhodné místo. K dřívějšímu návrhu starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL) přejmenovat po Wintonovi Hlavní nádraží se blíže nevyjádřila.

Čižinský je přesvědčen, že proces přejmenování Hlavního nádraží by měl být, podobně jako přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla, v kompetenci české vlády. Nejprve se prý ale obrátí s dopisem na Wintonovu rodinu a až na základě reakce příbuzných bude konat. Už ale rozeslal dopisy na všechna ministerstva Vlády České republiky, v nichž žádá, aby byl den Wintonova úmrtí (1. 7. 2015) vyhlášen dnem národního smutku. 

Sir Nicholas Winton zemřel ve středu 1. 7. 2015 ve 106 letech. V letech 1938 a 1939 Winton v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie, obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Právě před 76 lety, 1. července 1939, odjel z Prahy vlak s největším počtem dětí. Do bezpečí jich podle BBC tehdy zamířilo 241.

Celkem Winton zachránil 669 životů. V roce 1998 udělil tehdejší prezident ČR Václav Havel Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Vloni pak prezident Miloš Zeman Wintona vyznamenal nejvyšším českým státním vyznamenáním - Řádem bílého lva.

Čtěte také: Kvůli přejmenování nádraží pošle starosta dopis Wintonově rodině