Divadlo sídlící na pomezí Žižkova a Karlína se snaží pořady zaměřené na integraci menšin zařazovat pravidelně. Dva večery romské kultury nazvané Romano ilo (Romské srdce) zároveň uzavřely letošní divadelní sezonu v Ponci.

Ještě před zahájením programu lákala návštěvníky živá hudba před divadlem, rytmickými tóny se nechali vedle malých tanečníků unést i premiér Mirek Topolánek a ministryně Džamila Stehlíková. Program přilákal velké množství diváků, kteří zcela zaplnili sál a mnozí z nich museli celou dobu stát. Zároveň mnozí neváhali a během celého programu se zapojovali mezi účinkující a tančili. Nakonec se v taneční parket proměnilo celé divadlo. Večer pak uzavřela společně zazpívaná romská hymna.

Program byl první ukázkou činnosti nově vzniklého Sdružení na podporu romské kultury. Jeho zakladatelé si stanovili za cíl zvýšit celospolečenské uznání a zviditelnit romskou kulturu v České republice i v zahraničí. Proto chtějí romskou kulturu, která si i přes svůj mnohosetletý vývoj a cestu přes půlku světa zachovala mnoho z původních tradic, pravidelně představovat v "kamenných stáncích v srdci Evropy".

Dva večery v Ponci nabídly divákům od všeho kousek - ukázku tradiční indické svatby v podání dětského souboru Cikne čhave (Malé děti) či divadlo, které přivezl ze Slovenska již léta zavedený a ojedinělý soubor Romathan. Je to první a jediný profesionální romský divadelní soubor na území bývalé federace.