V rámci nového programu sousedských dotací schválili radní hl. m. Prahy podporu pro 50 akcí spolků a občanů z místních komunit. Celkem se v pilotním programu sousedských dotací rozdělí 1,7 milionu korun. Komunitní akce mohly získat podporu nejvýše 50 tisíc korun a využít tuto částku na události pořádané od ledna do března 2020. Konkrétní akce doporučil radním výbor pro kulturu.

Zažít město jinak
KRÁTCE: Granty lze žádat na sousedské akce i ekologii

„Podpoříme padesát sousedských akcí napříč městskými částmi - od centra po sídliště. Bude se jednat například o posvícení, plesy, přednášky nebo bazary. Až doteď museli Pražané ve svých sousedských aktivitách spoléhat hodně na své síly a bylo načase, aby přiložilo mnohem více ruku k dílu i město. Spolkový život je pro město životně důležitý a odvádí spoustu užitečné práce - kultivuje veřejná prostranství, podporuje aktivní občanství, obnovuje staré lidové tradice a přirozené sousedské vztahy,“ řekla radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Největším problémem je hluk

Průzkum společnosti Ipsos, kterého se účastnilo 1024 respondentů ukázal, že přibližně polovina Pražanů se baví alespoň s několika sousedy, ale na druhou stranu desetina z nich své sousedy ani nezdraví. Vztahy jsou obvykle bezproblémové, ale nikterak vřelé. Důvodem napětí je zpravidla nedodržování nočního klidu, bezohlednost a časté střídání nájemníků. Nejlepší sousedské vztahy panují v Praze 6.

Staroměstská radnice - pohled z věže.
Hlučná metropole. Nadměrný randál trápí stále více lidí

Obyvatelé metropole nejčastěji navštěvují akce ve svém sousedství a jsou aktivní i v jejich pořádání. Pětina dotázaných nějaké společenské události organizuje a dalších 15 % by to rádo zkusilo. Celkem 40 % Pražanů se v posledním roce účastnilo některé z aktivit ve své čtvrti.

Mladí zajdou do letního kina, starší na brigádu

K nejoblíbenějším akcím patří společné grilování nebo sousedská večeře. Zatímco pro mladé je atraktivní letní kino, starší se rádi setkávají také u brigád na zkrášlování okolí svého bydliště. Ke společnému sportování se nejvíce scházejí obyvatelé Prahy 4, za účelem fandění lidé v Praze 9.

Koloběžky Lime v ulicích v Praze.
Firma chce platit městu za parkování koloběžek. Praha 3 zvolila „cukr a bič“

„Místní komunity jsou to, co dělá město dobrým městem k žití. Místní dokáží nejlépe trefit potřeby svého sousedství, ukazují, jak jsou Pražané činorodí a originální a rozmanité akce jsou snadno přístupné všem. Jsem přesvědčena, že město má podporovat nejen kulturní instituce, ale právě i takovéto drobné sousedské iniciativy,“ popsala Hana Třeštíková.