Magistrát provozuje nepřetržitě už od jarní „první vlny“ non-stop telefonní linku 800 160 166. Obracet se na ni mají primárně senioři s praktickými dotazy například ohledně otevíracích dob úřadů nebo s prosbou o nákup.

Laboratoř testující nový typ koronaviru v Nemocnici Na Bulovce.
Nakažených přibývá. Nejhorší situace je na západě metropole

Kontakt, který není určený pro dotazy zdravotního rázu (vyřizované hygienickou službou), v posledních týdnech využívalo jen okolo třicítky lidí týdně.

Dobrovolnící míří do nemocnic a ústavů

Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (Spojené síly / STAN) je dnes situace jiná než na jaře.

Boj s koronavirem v Praze. Infografika.Zdroj: Redakce„Lidé už nemají takový strach a mají o koronaviru obecně více informací. My jsme ale připraveni znovu nastartovat celý systém pomoci ve stejném rozsahu jako tehdy – tedy včetně donášky nákupů a léků či psychologické pomoci,“ zdůraznil Hlubuček. Město aktivizuje dobrovolníky, kteří směřují primárně do péče o seniory či nemocné v zařízeních zdravotních a sociálních služeb.

Doručování nákupů do domácností starších lidí, kteří nechtějí vycházet ven, se podle Hlubučka už během první vlny úspěšně chopily specializované firmy. Dobrovolníci podstupují ve Všeobecné fakultní nemocnici Prahou placené jednodenní školení. Aktuálně jím prošlo asi 150 lidí a dalších pět stovek na zácvik čeká.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vystoupil 15. května 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání pražského krizového štábu ke koronaviru.
Šikovné PR. Populismus. Jak opozice reaguje na Hřibovu službu v nemocnici

Pomocnou ruku nabízejí i radnice městských částí. Některé zřídily či obnovily krizové telefonní linky, přes které lze také řešit praktické záležitosti nebo žádat o pomoc v konkrétním místě.

„Na jaře jsme v drtivé většině případů řešili distribuci roušek a respirátorů. Nyní se mnohem více připravujeme na to, že budeme lidem vysvětlovat situaci a jednotlivá opatření,“ řekl zastupitel Prahy 10 Václav Vlček (Desítka pro domácí).

Vedení Prahy 2 přišlo s nabídkou psychologické pomoci, tu nově rozšířilo o linku, na níž se mohou lidé obracet v případě, že potřebují zakoupit potraviny, léky, hygienické prostředky, zajistit doprovod k lékaři atd.

Novináři si mohli 22. října 2020 prohlédnout výstavbu polní nemocnice v pražských Letňanech.
VIDEO: Stavba polní nemocnice pokračuje. Podívejte se dovnitř

Druhá městská část zároveň pokračuje v propagaci nadačního fondu Dvojka srdcem. Ten už po začátku první vlny koronaviru finančně podpořil deset domácností samoživitelů.

Pomáhají také sousedské spolky

Dost informací nabízí také radnice Prahy 7. „Nestyďte se v případě potřeby požádat o pomoc či naopak pomocnou ruku nabídnout. Nenechme bez pomoci především rizikové skupiny,“ nabádá „sedmičkový web“.

Ten upozorňuje i na sousedské spolky, které vznikly s podporou městské části před několika měsíci.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se chystá nastoupit jako dobrovolník do nemocnice. Hřib absolvoval lékařskou fakultu.
Primátor jde pracovat do nemocnice. Dobrovolníci jsou i na covid jednotkách