Půjde o stylizovaný „výboj“ autorů Stefana Milkova a Jiřího Trojana, resp. elektrický výboj znamenající hybnou sílu a základní kámen Teslových vynálezů a jako nástroj jeho proslulých prezentací, kdy mu byly tehdejší veřejností přisuzovány až nadpřirozené schopnosti.

Schválený návrh pomníku je výsledkem druhého pokusu o nalezení vhodného ztvárnění připomínky Nikoly Tesly. První pokus k cíli nevedl. Po skončení veřejné anonymní soutěže na pomník Nikoly Tesly a prověření nemožnosti použití ani jedné ze tří druhých cen bylo proto rozhodnuto vypsat novou soutěž, tentokrát pro vyzvané výtvarníky. Z téměř dvou desítek referenčních přihlášek bylo vybráno do soutěže 5 výtvarníků: Lukáš Bradáček, Ivana Macháčková, Stefan Milkov, Petr Schel, a Čestmír Suška.

Na realizaci pomníku byla vymezena částka 1,85 milionu korun a zahrnuje výrobu vlastního uměleckého díla, dopravu do místa určení, jeho osazení, eventuálně projektovou a stavební přípravu.

Za dalších 650 tisíc zajistí radnice parkové úpravy, vytvoří systém cest přímo spojených s vlastním pomníkem, doplní park městským mobiliářem a instaluje elektropřípojku k nasvícení pomníku. Pomník by měl v parku stát na jaře příštího roku.

Základní kámen pomníku v parku Nikoly Tesly byl položen už v roce 2006 u příležitosti 150. výročí jeho narození. Slavnostnímu aktu byl přítomen i chorvatský prezident Stjepan Mesič.

Návrh pomníku autorů Stefana Milkova a Jiřího Trojana.

Světlonoši civilizace

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa při svém projevu ocitoval z dopisu Tesly, který napsal pražskému primátorovi a představitelům ČVUT:
„Ve své mysli ještě stále zachovávám drahé vzpomínky na vaše krásné město. Inspiraci, již jsem tam získal, je i nyní užitečná v mé práci. Moje úcta k obdivuhodnému lidu Československa, tomu světlonoši civilizace, nelze vyjádřit slovy. Chovám nejvroucnější přání, aby byl i dále úspěšný.“

Nikola Tesla žil v letech 1856 až 1943. Studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů. Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje. Například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor, zdroj vysokého střídavého napětí o vysokém kmitočtu. Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce.

Nikola Tesla pobýval v tehdejším Československu v letech 1936 až 1937. Prezident Beneš mu udělil Řád bílého lva 1. třídy a získal také čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém.

V roce 2003 byla postavena jeho busta ve studiovém domě Českého rozhlasu, který se zapojil do mezinárodního multimediálního projektu Teslovo celosvětové sdružení.

Bronzový odlitek s nápisem NIKOLA TESLA 1856 – 1943, je zevnitř prosvícený, sloužící zároveň jako večerní podsvícení plastiky. Rozměry jsou 270 x 495 x 225 centimetrů.

(ek)