Dílo známého sochaře Krištofa Kintery nazvané „Bike to Heaven" bude tvořit stříbrná lampa pouličního osvětlení, po níž jede vzhůru bicykl. Světla i jízdní kolo se budou ve větru pomalu otáčet. Pomník je věnován zakladateli cyklistického hnutí Janu Bouchalovi i dalším cyklistům, které v Praze srazila auta a má být i určitým mementem. Tehdy jedenatřicetiletý Jan Bouchal zahynul před šesti lety po té, co jej srazil řidič osobního automobilu na křižovatce na nábřeží Kapitána Jaroše. Právě tam má pomník vzniknout.

Vizualizace pomníku pro cyklisty„Jsme ohromeni rychlostí, s jakou na bankovním účtu přibývají peníze," řekla Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat, která za projektem stojí. Podle ní dosud není jasná přesná cena díla, a sbírka proto stále pokračuje. Pokud by se vybralo víc peněz, než bude skutečně potřeba, přebytečné peníze prý dárcům vrátí. „Všem lidem, kteří na pomník Janu Bouchalovi a dalším zabitým cyklistům přispěli, děkujeme," dodala Vohryzková.

Přispěje i primátor

„Protože bych měl jako primátor jít příkladem, na pomník sám přispěji. Rozdíl mezi vyměřenou částkou za pokutu mé chyby v majetkovém přiznání a maximem, které mohu dostat, a které činí 50 tisíc korun, pošlu sbírkám na cyklistický pomník Jana Bouchala a Centra Paraple," uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Samotný autor pomníku Krištof Kintera na projektu pracuje bez nároku na honorář. Finance mají posloužit například na nákup materiálu a přepravu sloupu, který zdarma věnovala Kooperativa Uhlířské Janovice. Penežní odměny za svou práci se dobrovolně vzdali i další lidé a firmy. Kolo věnoval Bajkazyl, bezplatně je opískovala firma Štěrba a instalaci provede, také zdarma, firma Eltodo.

Cyklistu uctili minutou ticha

Ve čtvrtek 17. ledna vyrazilo několik desítek příznivců na Lednovou Pupovu cyklojízdu Prahou, která byla vzpomínkou právě na Jana Bouchala. Peloton vyrazil z náměstí Jiřího z Poděbrad se zastávkou v místě Bouchalova pracoviště ve Sněmovní ulici odkud naposled vyjel k místu, kde k nehodě došlo a jízdu ukončili právě na místě tragické nehody, na křižovatce Kapitána Jaroše. Tam všichni přítomní minutou ticha uctili jeho památku. Cyklisty i pěší, kteří se k nim na trase připojili, neodradil ani mráz.