Chcete v metropoli barevné tramvaje? Za půl roku bude Prahou jezdit jedna "dětsky“ pomalovaná souprava.

Nebude reklamním nosičem, ale na odiv bude dávat kresby žáků základních škol a víceletých gymnázií.

Hlavní město totiž vyhlásilo soutěž o nejhezčí podobu tramvaje s názvem „Namaluj si svou tramvaj“. Jaká jsou její pravidla?

Zapojit se mohou třídy druhého stupně základních škol a první čtyři ročníky víceletých gymnázií.

„Do 17. října mohou jednotlivé třídy posílat své návrhy. Město školákům poskytne šablonu, která odpovídá modelu tramvaje T3. Je na ní přesně vyznačeno, které plochy se mohou pomalovat, a které ne,“ popsal Karel Březina (ČSSD), primátorův náměstek pro dopravu.

O vítězi rozhodnou Pražané

Komise vybere do konce října deset finálových návrhů, které zveřejní na internetu. Kdo bude vítězem a čí kresba se dostane na tramvaj, pak rozhodnou sami Pražané v internetovém hlasování. Vítězný návrh pak bude počítačově přetvořen v reálnou „nálepku“, která dá tramvaji nový oblek.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže bude 30. listopadu. „Vyzveme všechny třídy, aby se tohoto zúčastnily,“ doplnil Březina.

Vítězná třída pak pokřtí tramvaj a její žáci budou prvními cestujícími, kteří se pomalovanou tramvají svezou.

Po dobu šesti měsíců pak bude tramvaj jezdit po Praze. „Nasazena bude na různé linky, tak jako jiné tramvaje, které jsou třeba nosiči reklamy,“ řekl Petr Blažek, dopravní ředitel dopravního podniku. Mladí malíři ji tak uvidí v různých částech Prahy.

Pražský dopravce již v minulosti soutěže o kresby vyhlašoval. „Děti většinou jen malovaly prostředky hromadné dopravy. Teď by to pro ně mohla soutěž ještě lákavější, protože vítězný návrh bude mít reálnou podobu,“ domnívá se Blažek.

Město hodlá všech deset finálových kreseb vystavit v připravované expozici a následně vydražit. Získané peníze půjdou na charitativní účely.

Více o soutěži Namalujte svou tramvaj se školy mohou dovědět ZDE.

Anketa: Líbí se vám barvy tramvají, které jezdí po Praze?

Eliška, Praha 2

Myslím, že některé starší tramvaje by mohly mít lepší lak. Červená barva mi nevadí, ale soutěž o návrh je podlemě dobrý nápad.

Anastazia, Praha 10
Souhlasím s tím, že jisté oživení by na soupravách, které po Praze jezdí, bylo docela dobré. Jsem na návrh školáků zvědavá.

Alena, Praha 3
Ať žáci předvedou, co se jim líbí a jak by si představovali tramvaj. Myslím, že občas nevadí nahradit červenou barvou jinými. Bude to oživení.

Pavel, Praha 10
Mněosobně červená barva na tramvajích docela vyhovuje. Záleží spíš na osobním vkusu, co sekomulíbí. Co se týče soutěže, ať děti malují.

Renata, Praha 2
Když jsou na tramvajích reklamy, červená barva se stejně ztratí. Tak proč by jednou nemohla po Praze jezdit tramvaj s dětskou kresbou.