Média mají také k dispozici dopis, který architekt zaslal pořadatelům a v němž s plánovaným výtvarným pojednáním pilířů nesouhlasí. Ve výtvarném zpracování mostu záměrně použil pohledové betony, které byly vytvořeny náročným způsobem realizace bednění. „Má koncepce tedy vycházela z estetického brutalitního zpracování konstrukce, jejíž barevnost je záměrem ztvárnění mého díla," uvádí Hubička.

Plánované pomalování pilířů proto považuje za nedůstojný zásah do svého autorského díla, ale i zásah do údolí centrální části města, jež se nachází ve významné a pohledově silně exponované části Prahy.

„S ohledem na má osobnostní autorská práva nemohu s Vámi navrženým způsobem realizace umění na mém autorském díle souhlasit a žádám Vás o respektováních mých výlučných práv," napsal autor pořadatelům.

Záměr se nelíbí ani NPÚ, podle památkářů se jedná o invazivní zásah do pražské památkové zóny i samotné stavby. „Barva může penetrovat do povrchu betonu a její následné odstranění může být neproveditelné, nebo proveditelné pouze za cenu poškození povrchu pilířů, vysokých nákladů, případně zátěže životního prostředí," sdělila mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

Uskuteční se projekt?

Zda se projekt nakonec vůbec uskuteční, není ale zřejmé. Mluvčí magistrátu Tereza Králová řekla, že na čtvrtek je naplánovaná schůzka s organizátory, na které by se mělo rozhodnout, zda se akce uskuteční. Radní Udženija je na dovolené. V prohlášení organizátorů o projektu uvedla: „Praha se tímto projektem začleňuje mezi světové metropole, které podporují moderní streetartové umění. Dáváme prostor mladým umělcům, kteří přemění fádní šeď Nuselského mostu v nevšední podívanou."

„Věřím, že pokud mladým lidem vymezíme zajímavá místa pro tvorbu, eliminujeme ničení fasád nechtěnými malbami," dodává. Nicméně při přípravě projektu pořadatelé obešli zákonnou povinnost. Sprejeři by měli začít pracovat v pátek ráno, do Prahy přijíždějí z Česka i zahraničí na pozvání společnosti Taktum, která akci s názvem Nuselák aka Graffiti bridge organizuje.

Přemostění Nuselského údolí se v Praze připravovalo od konce 19. století, v dalším století se konalo několik soutěží, nakonec se most stavěl podle koncepce Jana Vítka, Miroslava Sůry a Roberta Bucháčka, kteří navrhli monolitickou betonovou konstrukci o pěti polích. Konečnou dokumentaci k návrhu vypracovali Svatopluk Kobr, Vojtěch Michálek a Stanislav Hubička z PÚDIS; z nich dnes žije již jen Hubička, jemuž je 82 let. Stavět se začalo v roce 1965.

Hubička je autorem například i budovy bývalého Mezinárodního svazu studentstva v Praze nebo stanice pražského metra Vyšehrad, která leží v pankrácké opěře Nuselského mostu. Loni dostal v rámci ceny Grand Prix architektů Cenu za celoživotní dílo.

Čtěte také: Nuselský most se dočká proměny ve stylu graffiti