Prevence kriminality. To je hlavní důvod existence kamerového systému v ulicích města. Mapování veřejného prostranství má napomáhat při řešení přestupků a trestních činů, ale především odrazovat případné pachatele. Jenže je tomu skutečně tak?
„Kamerový systém pomáhá v objasňování především pouliční kriminality, a to ať násilné, tak i majetkové,“ říká Tomáš Hulan z tiskového odboru pražské policie. Kamery hlídají nejen dopravu v ulicích města, ale střeží například i sochy na Karlově mostě nebo monitorují pražskou drogovou scénu. Jsou hustě rozesety především po centru města a díky tomu, že se některé z nich mohou otáčet až o 360 stupňů, neunikne jim skoro žádný pohyb, ať už podezřelý nebo naprosto banální.
Kriminalita, ale i doprava v ulicích
Systém, který je provozován magistrátem, spravují Technická správa komunikací (TSK) a pražský dopravní podnik (DP).
„Prostřednictvím kamer sledujeme on-line situaci na pražských ulicích, kdy můžeme aktuálně reagovat na různé jevy (dopravní nehody, kolony apod.) a usměrňovat tak tok dopravy, například změnou frekvence na světelných křižovatkách. Kamery nám pomáhají i při zimní údržbě komunikací, kdy vidíme reálný stav vozovky a jsme pak schopni okamžitě reagovat na daný stav,“ popisuje Tomáš Mrázek z Technické správy komunikací. Přesnost dopravního režimu a bezpečný provoz skrze snímače hlídá i dopravní podnik. Přednostním uživatelem kamerového systému je však policie.
„Kamerové systémy dopravních podniků umístěné v metru nebo na zastávkách jsou součástí městského kamerového systému. Záběry jsou předávány centrálně do městského kamerového systému, odkud jsou využívané Policií České republiky a Městskou policií hlavního města Prahy,“ sdělila Deníku Ilona Vysoudilová, tisková mluvčí DP.
Ideální prevence?
Jenže efektivita MKS je podle některých velmi diskutabilní. „Myslím si, že ochrana veřejných prostranství je rozhodně třeba, proto mi také nevadí, že jsou všude po městě kamery. Mám spíš jen pocit, že to není úplně ideální prevence pouliční kriminality. Kdyby bylo více policistů v ulicích, cítila bych se rozhodně bezpečněji,“ myslí si studentka Iveta Hnátová.
A přestože webové stránky magistrátu uvádějí, že „díky kamerovému systému se ročně daří zadržet desítky pachatelů trestné činnosti od vraždy přes překupnictví drog až po loupeže a vykrádání aut“, přesná čísla nikde uvedeny nejsou.
„Jelikož jsou kamerové záznamy při pátrání po pachatelích trestné činnosti součástí celé řady operativně pátracích prostředků, nelze vždy jednoznačně konstatovat, že byl pachatel dopaden právě na základě těchto záznamů. Z tohoto důvodu tudíž nelze relevantně konstatovat konkrétní počet případů, u kterých byl pachatel dopaden výhradně na základě zmiňovaných záznamů. Všeobecně však můžeme tvrdit, že záznamy přispěly k objasnění desítek případů různé trestné činnosti,“ odpověděl na dotaz Deníku ohledně konkrétních čísel Tomáš Hulan.
„Posledním z takových případů bylo napadení cestujícího v tramvaji neznámými mladíky, které bylo prezentováno minulý čtvrtek,“ dodává.
Právě na netransparentnost potírání kriminality ve vztahu ke kamerovému systému poukazuje i zastupitel Prahy 1, Filip Pospíšil, jeden z organizátorů sobotní procházky po kamerovém systému v centru města. „Nikde nejsou uváděny žádné statistiky, na kolik se daří nacházet a zadržovat pachatele právě díky kamerám v ulicích. Mám pocit, že těch kamer je v ulicích příliš a jejich efektivita není taková, jak je často prezentováno. Nejvíce mi ale vadí, že představují velké riziko zásahu do soukromí, protože o nakládání s pořízenými záznamy se toho moc nedozvíte.“
Ochrana soukromí
„Kamery se často zbytečně dublují, více kamer snímá jedno místo. V centru města se dohledu kamer v podstatě nevyhnete,“ souhlasí Kateřina Hlatká z organizace Iuridicum Remedium.
„Subjekty, které bezpečnostní kamery instalují, by si měly osvojit základní zásady, které na jedné straně umožní naplnění stanovených účelů instalace kamerových systémů, ale na druhé straně zároveň minimalizují zásah do soukromí občanů,“ vidí řešení situace Hlatká.
Zdaleka ne všichni obyvatele metropole vnímají ale dohled kamer tak tragicky.
„Přijde mi, že kamerový systém usnadňuje práci policie. Myslím, že to u mnoha případů skutečně napomohlo vypátrat pachatele. Pro někoho to sice může být špiclování, ale dřív se přece taky špiclovalo. Jen jste neměli tušení, že vás udává brácha nebo soused. Teď je alespoň jasné, kdo je velký bratr,“ myslí si důchodce Ladislav Šembera.
Čtěte také: Sledují nás kamery na každém kroku?