Jubilejní patnáctý ročník předávání cen Křesadlo se už tradičně uskutečnil v sídle pražského primátora na Mariánském náměstí. Slavnostního předávání se zúčastnilo devět z deseti oceněných. Basketbalistka a olympionička Ilona Burgrová, která pomáhá ve sdružení Vlastní cestou dorazila ze zápasu později.

Vybrat pouze deset oceněných je podle spoluzakladatelky organizace Hestia Olgy Sozanské vždy těžký úkol. Každý rok se na výběru podílí komise, která vybírá z navržených dobrovolníků a dobrovolnic. Do Křesadla je nominují samotné dobročinné organizace, u kterých jednotliví dobrovolníci pomáhají. Letošní komise složená ze zástupců médií, samosprávy, firem i neziskových organizací vybírala v Praze ze 43 nominovaných osob.

„Výběr byl velmi náročný, protože jsme se shodli na tom, že všichni navržení dobrovolníci by si cenu zasloužili. Ale Křesadel je vždy jen deset, tudíž jsme, jako každoročně, zvolili ten nejdemokratičtější systém - hlasování," popsala Olga Sozanská. „I tak to bylo těžké rozhodování a každý z nás se musel smířit s tím, že právě některý jím vybraný dobrovolník cenu nedostal," dodala za komisi a organizátory.

Cenu letos jako každý rok předal dobrovolníkům a dobrovolnicím osobně patron Křesadla herec Tomáš Töpfer. „Předávání Křesadel je pro mě taková inventura. Když jsme jako malí ve škole něco provedli, paní učitelka nás postavila na hanbu. Já si tu trochu připadám jako na hanbě a ptám se, jestli jsem udělal tolik, co vy. Každý rok si slibuji, že udělám," pronesl k oceněným.

Obyčejní lidé, neobyčejné činy

Cenu společně s ním předávali také ředitel organizace Hestia Michal Čančík a za Prahu předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher. Oba se shodli na tom, že dobrovolníci dělají výjimečné věci, o kterých se málo ví. I proto je cena Křesadlo cenou pro „obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci".

Ocenění překvapilo i některé dobrovolníky. „Nominace na Křesadlo mě překvapila. Myslela jsem si, že jsou oceňováni většinou lidé, kteří dělají vlastní větší projekty. Cena je pro mě vrcholem dobrovolnictví v Pestré společnosti," popsala po předávání Kristina Chourová, která už čtyři roky připravuje psy na asistenční výcvik. V Pestré společnosti bude i nadále působit jako dobrovolnice, zároveň zde našla i pracovní pozici.

Motivace jednotlivých dobrovolníků je různá. Někteří zkrátka mají čas a chtějí ho investovat do správných věcí. Tak tomu bylo i u úředníka v důchodu Mariana Mikulky, který ve volném čase pomáhá ženě na vozíku. „Měl jsem dost volného času, tak jsem ho mohl smysluplně využít. Když se dá člověk na dobročinnou činnost, aspoň nedopadne špatně," vysvětil s úsměvem.

Mladým lidem se dobrovolničení hodí i do budoucna. „Jednou z hlavních vlastností, kterou člověk potřebuje, je umět naslouchat. Pro sociální práci je to zcela nezbytné. Až budu státem uznaný profesionál, určitě tuto vlastnost uplatním," popsal oceněný student Jan Duda.

Vizitky oceněných dobrovolníků

Irena Čejková

Je učitelka v penzi a klientka Domu s pečovatelskou službou, kterou na cenu nominoval Klub Novovysočanská. Jako jeho klientka se rychle ujala organizování aktivit pro seniory. „Během krátké doby jsem zjistila, že to je potřeba," vysvětlila při předávání cen jednoduše. Irena Čejková vytvořila celotýdenní program aktivit, pořádá výlety, kavárny, setkávání. Při výletu na Konopiště nosila jednu z dalších klientek domova téměř na vlastních zádech. Ostatním předčítá básně a seznamuje je se zajímavými informacemi.

Marian Mikula

Penzistu Mariana Mikulu nominovala organizace Maltézská pomoc za to, že každý týden dochází za klientkou na vozíčku. Žena žije sama a po úrazu páteře byla ve velmi těžkém psychickém stavu. Během loňského roku s ní pan Mikula strávil 626 hodin, naučil ji ovládat její vozík a pomohl vyřídit běžné denní záležitosti. „Klientka se za ty dva roky, co za ní pan Mikula pravidelně jednou týdně dochází, velmi psychicky zlepšila, díky němu našla znovu chuť žít, doslova ji vytáhl ze dna," popsali pracovníci Maltézské pomoci.

Jan Duda

Studuje Sociální a charitativní práci na Husitské teologické fakultě UK v Praze. Mimo to pracuje od roku 2012 dobrovolně jako společník u lůžka na Oddělení geriatrie a následné péče. Nominovala ho organizace Lékořice. Duda neskončil pouze jako společník, postupně začal pomáhat i místnímu koordinátorovi duchovní péče, vede kurzy angličtiny a přednáší básně. „Honza je dobrovolník, který pomůže vždy, se vším a rád. Když je potřeba, tak zaskočí i v programu doplňkového prodeje," řekli o něm kolegové a kolegyně z Lékořice.

Kristina Chourová

Studentku Kristinu Chourovou navrhla Pestrá společnost za její dobrovolnou předvýchovu asistenčních psů. Kristina připravuje pejsky před tím, než nastoupí do samotného výcviku. Jedná se o velmi zodpovědnou práci, kdy pejsky vychovává a připravuje na budoucí funkci asistenčního psa. „Kristina u nás vykonává dobrovolnické aktivity již čtyři roky. Svým úsměvem motivuje lidi okolo sebe k pozitivnímu naladění," uvedli o ní ostatní z Pestré společnosti.

Ilona Burgrová

Je basketbalistka a česká olympionička, která se kromě sportu věnuje i dobrovolnické činnosti. Na cenu Křesadlo 2015 ji nominovalo sdružení Vlastní cestou, která se zaměřuje na pomoc zdravotně a jinak znevýhodněným lidem. Ilona Burgrová je nejenom patronkou sdružení, ale stará se také o webové a facebookové stránky, získává sponzory a je trenérkou zdejšího plaveckého kurzu. „Ilča umí přijít s nápadem a celý náš tým nad- chnout. Je odvážná a umí pomáhat lidským způsobem," řekli o ní její spolupracovníci.

Eliška Novotná

Absolventka sociální práce a zaměstnankyně reklamní agentury pomáhá jako dobrovolník-kamarád zvládat náročné situace mladým lidem. Za pomoc v programu Ve dvou se to lépe táhne ji nominovala organizace Lata. „Nejtěžší pro mě bylo, když se mi s klientem nedařilo to, na čem jsme pracovali a ztrácela jsem motivaci. V Latě je skvělý tým, který mi pomohl, a tak dobrovolničím dál," popsala Novotná při předávání cen. Do Laty nastoupila už jako studentka a stala se jednou z jejích nejstabilnějších dobrovolnic.

Jana Rohovcová

Je zdravotní sestra a dobrovolnice v Bílém kruhu bezpečí. Ve svém volném čase zde pomáhá už dvanáct let. Využívá přitom své zkušenosti z krizového centra Riaps. „V Riapsu nemáme klienty, ale normální lidi, kteří se dostali do nenormální situace," popsala během předávání cen lidi, se kterými pracuje. A proč se stala dobrovolnicí v Bílém kruhu bezpečí? „Měla jsem pocit, že tam patřím," vysvětlila jednoduše. Jana Rohovcová zde působí mimo jiné jako členka týmu poradců a pomáhá obětem kriminálních činů.

Slávka Švehlová

Překladatelka, tlumočnice a v současné době už penzistka Slávka Švehlová pomáhá jako dobrovolnice v InBázi. Dvakrát týdně se účastní výtvarných dílen, mimo to doučuje tři děti migrantů češtinu a němčinu a věnuje se i jedné nemocné dospělé klientce, pro kterou je velkou oporou. „Mám jednoho vietnamského chlapečka, jednoho chlapce z Kazachstánu a dalšího z Kyrgystánu. Děti migrantů musí hned nastoupit do školy a potřebují pomoc," popsala koho a proč doučuje. V InBázi pomáhá také s přípravou pravidelných akcí.

Thuy Linh Mai

Studentka a tlumočnice Thuy Linh Mai ve svém volném čase dobrovolně doučuje studenty a žáky skrze organizaci META. V současnosti jde o vietnamskou dívku, která předčasně vypadla ze systému vzdělávání. „Linh v rámci interaktivních a zážitkových workshopů o migraci pro žáky a studenty základních a středních škol vede ukázku hodiny ve vietnamštině, která je pravidelně účastníky hodnocena jako nejlepší aktivita celého workshopu," popsali pracovníci META. Kromě toho založila volnočasový klub Čekuj!

Tašo Andjelkovski

Básník, spisovatel a boxer Tašo Andjelkovski pracuje jako dobrovolník ve Spolku pro mimoškolní aktivity Palaestra. V nízkoprahovém vzdělávacím centru se zaměřením na box děti doučuje český jazyk a literaturu. Většina dětí pochází z nefunkčních rodin. „Tašo má velkou schopnost empatie, je trpělivý a rozsahem svých vědomostí otevírá našim dětem pohled do světa, se kterým by se ve svém přirozeném prostředí nikdy nesetkaly," uvedla Palaestra.

Čtěte také: Dobrovolnice Miroslava Králíková: Hospic mi pomohl zvládat školu