Společnost pro magistrát připravovala od roku 2006 audity, ale zejména projekty, které se zabývaly zefektivněním chodu příspěvkových organizací města. Znamenalo to například snižování počtu zaměstnanců a celkových nákladů. Podle vedení magistrátu tak město nyní meziročně ušetří několik stovek milionů korun, které mohou být investovány jinde.

Opozice má ale opačný názor. „Už samotné zadávání zakázek pro BNV Consulting je velmi rozporuplné. Za celou dobu dostala jedinou nadlimitní zakázku, která je k nalezení na centrální adrese. Jinak dostává jen zakázky pod hranicí dvou milionů, které tam nemusejí být uvedeny,“ upozornil zastupitel Karel Březina (ČSSD).

Odborům nevoněla

Ten pokračoval s tím, že společnost pracovala také pro pražský dopravní podnik (DP), kde získala podle jeho odhadu zakázky za dalších více než padesát milionů korun. Proti činnosti BNV v dopravním podniku ale vloni na podzim ostře vystoupili odboráři a požadovali okamžité ukončení spolupráce. Není se čemu divit, BNV navrhovala například propouštění.

Březina je ale toho názoru, že práce společnosti se hlavnímu městu příliš nevyplatila. „Jsou zde vysoké rozpory mezi úsporami uváděnými v materiálech BNV a realitou,“ doplnil.

Primátor Pavel Bém (ODS), ale všechna tvrzení kategoricky odmítl. „Výsledkem analýz a auditů byly roční úspory ve výši 380 milionů korun. V současné době už tak jen magistrát uspořil téměř půl miliardy, která může být převedena z oblasti mandatorních výdajů do investic města,“ řekl Deníku Bém.

Vedení města dále uvádí, že se podařilo snížit počty zaměstnanců jednotlivých organizací a také samotného magistrátu o více než 1100 pracovních míst, v dopravním podniku pak o dalších 1200, tím vznikly další značné úspory.

Zastupitel Březina to ale zpochybňuje. „Například u Botanické zahrady v Troji měl klesnout počet zaměstnanců o 23, přitom ale nakonec stoupl o 15, obdobné je to u společnosti Ropid, Muzea hlavního města Prahy, ale také na magistrátu, kde došlo pouze k přesunu zaměstnanců. Když počty zaměstnanců neklesají, jak lze najít úsporu a k čemu pak samotné prověrky a audity byly? Ty úspory samozřejmě nevychází a výdělek pak není skoro žádný,“ upozornil Březina.

Ředitel magistrátu Martin Trnka a také Pavel Bém to ale odmítli. „Ty úspory jsou naopak velmi jasné a mnoho společnostem práce BNV pomohla ke stabilizaci,“ navázal Bém.

Deníku se k celé věci vyjádřila také ředitelka BNV Consulting Petra Barešová. „Jsme jednou z mála poradenských firem, která objektivně posoudí stav organizace a navrhne výsledky, které jsou realizovatelné a úsporu vždy přinesou,“ reagovala Barešová. Projekty BNV podle jejích slov znamenaly úspory několik set milionů korun. „Všichni naši klienti mají vždy možnost od smlouvy kdykoli v jejím průběhu odstoupit. Fakturujeme vždy až po odsouhlasení výsledků objednatelem,“ pokračovala. Dále uvedla dva konkrétní příklady, magistrát měl před zahájením auditu 2118 pracovníků a na základě výsledků projektu klesl na 1850.

Ne všude počet opravdu klesl, například u společnosti Ropid, tam to BNV zdůvodňuje tím, že organizace převzala některé činnosti dopravního podniku, a proto po prvotním poklesu zaměstnanců jejich počet opět stoupl.