Fronty, čítající stovky Pražanů, znavení úředníci nestíhající odbavit jednoho opozdilce za druhým a fax, který se do půlnoci nezastaví. Tak vypadá každoročně poslední březnový den na pražských finančních úřadech.Den, kdykončí termín, do nějž mají lidé odevzdat vyplněná daňová přiznání.

Letos se však žádné drama v institucích nekoná. A to i přesto, že podle odhadů do pondělí nepodala přiznání téměř polovina obyvatel hlavního města.

Úřady bez front

„Fronty nejsou ani na jednom z úřadů. Lidé jsou odbavováni do pěti minut. Čekat musejí většinou jen v případě, kdy přijede třeba tramvaj a přijdou k přepážce najednou,“ řekla mluvčí dvanácti pražských finančních úřadů Miroslava Bardonková. Úředníci byli na Pražany dobře připraveni a z kanceláře se nehnou až do osmnácti hodin večer.

Více lidí však preventivně raději využilo poštu nebo Czech Point. Tím si pokles lidí vysvětlila i Bardonková. „Pro splnění termínu odevzdání není rozhodující datum doručení formuláře na finanční úřad, ale den odeslání. Peníze je pak nutné poslat nejlépe bankovním převodem. V neposlední řadě je možné daňové přiznání podat elektronicky přes internet, a to dokonce i bez elektronického podpisu. Potom je ovšem nutno ve lhůtě do tří dnů poslat zkrácený opis daňového přiznání, můžete to podepsat, strčit do obálky a poslat finančnímu úřadu. I když tedy podáte bez zaručeného elektronického podpisu, 31. března máte podáno,“ doplnila Bardonková.

Podle mluvčí pošty Marty Selichové se prodloužila otevírací doba pošt. Například pobočka v Jindřišské ulici bude otevřena do půlnoci.