„Je zvažováno spuštění záložní nemocnice, je to ale jako jeden z posledních kroků. Pokud by to bylo potřeba, je možné jí spustit v průběhu dnů. Pokyn k tomu ale zatím dán nebyl,“ oznámil ve čtvrtek Blatný.

Podle zdrojů Pražského deníku už je ale zprovoznění polní nemocnice na spadnutí.

Polní lazaret v areálu letňanského výstaviště je na provoz připraven od 25. října minulého roku. Záložní zařízení je organizačně součástí Fakultní nemocnice Bulovka, funguje jako jedno z jejích oddělení následné péče. Většinu vybavení a zařízení dodává armáda se správou hmotných rezerv.

Pokyn k jejímu spuštění musí dát ministerstvo zdravotnictví. „Jedná se o tom, zvažuje se to, nemáme ale rozhodnutí z ministerstva,“ sdělil Deníku mluvčí Bulovky Filip Řepa.

Za 24 hodin může být vše připraveno

Areál s 500 lůžky je teď zakonzervovaný, vydezinfikovaný a hlídá ho vojenská policie, dovnitř nesmí ani nikdo ze zaměstnanců výstaviště.

„V případě aktivace jsme schopni být za 24 hodin na místě k příjmu prvních pacientů,“ sdělila mluvčí generálního štábu armády Magdaléna Dvořáková.

Časový rámec je podle ní kvůli tomu, že personál nemocnice musí mít za sebou testy i očkování na nemoc covid-19. „Zároveň jej musíme stáhnout z jiných nemocnic, které musí předělat své směny a nahradit člověka, kterého jim vyjmeme ve prospěch Letňan. Nemáme žádný jiný volný personál, který by nic nedělal," řekla Dvořáková s tím, že případné stažení lékařů a sester by bylo plošné tak, aby provoz ostatních nemocnic nebyl ohrožen.

Areál PVA EXPO PRAHA vlastní miliardář a politik Pavel Sehnal (ODA). Ministerstvo zdravotnictví má smlouvu s vedením areálu podepsanou jen do konce února.

„Myslím, že nebude problém ji prodloužit. Zdravotní situace má prioritu, stavíme se k tomu tak od začátku, nabízíme kapacitu našeho areálu, našich lidí a logistiky,“ sdělil mluvčí PVA Josef Venc.

Pokud by nastal opačný scénář a ministerstvo by chtělo smlouvu ukončit, musí počítat s výpovědní lhůtou 21 dní. Vláda Sehnalově firmě platí měsíční pronájem 26 milionů korun.

Do budoucna by polní nemocnice měla fungovat také jako očkovací centrum.