Který z oznámených, případně potenciálních, kandidátů by mohl současné hlavě státu nejvíce zavařit?

Miloš Zeman má přese všechnu kontroverzi stále velmi silnou pozici. Co se může zdát z Prahy div ne jako velezrada, nevnímá většina republiky víc než jen jako další výstřelek z Hradu jinak vesměs předvídatelného politika. Kandidát typu Karla Schwarzenberga zatím chybí.

Žádného silného kandidáta nevidíte?

Za ty silnější lze považovat Michala Horáčka či Jana Švejnara. Horáček je však z této trojice jediný, kdo oficiálně oznámil svou kandidaturu. Řekl bych, že proti Miloši Zemanovi zatím neprojevil u voličů žádný kandidát dostatečný volební potenciál. Ale jestli jde Zemana vnímat v prvním kole jako favorita, v druhém kole může volba dopadnout všelijak a jde to jen těžko předvídat.

Michal Horáček oznámil tento týden svou kandidaturu. Není to moc brzy?

Na přístupu Michala Horáčka je patrné, že to myslí vážně a oznámením rok před volbou dává jasně najevo, že je třeba s ním počítat. Dopředu si vystoupeními po celé republice vyzkoušel, zda je o jeho názory dostatečný zájem a média jej staví do role silného kandidáta. V dnešní době profesionalizace předvolebních kampaní považuji trošku za zvláštní, že se zřekl jakékoli pomoci marketingových specialistů, ale až kampaň sama ukáže, zda mu toto rozhodnutí přinese nějaké plusové body.

Co další, třeba Jiří Pospíšil, Zdeněk Škromach, kontroverzní Jana Yngland Hrušková a podobně?

Je tu mnoho dalších potenciálních kandidátů, o kterých je třeba uvažovat. Jiří Pospíšil kandidaturu nevyloučil a jak volby do Evropského parlamentu tak nynější krajské volby ukázaly, že voliče umí oslovit. To se naopak příliš nepovedlo Zdeňku Škromachovi, pro kterého byl neúspěch ve druhém kole volby do Senátu na Hodonínsku nepříjemným překvapením a komplikací v další politické kariéře.

Co další potenciální kandidáti?

Kandidáty, jako je Jana Hrušková, Marek Hilšer či Petr Kolář, vnímám nyní při vší úctě k jejich práci jako kandidáty s menším volebním potenciálem. Ovlivnit vše ale může povedená předvolební kampaň, proto bych je předem nezatracoval. Potenciálního kandidáta přijatelného napříč politickým spektrem ale nyní nevidím.

Čtěte také: Blok proti Miloši Zemanovi nemusí zabrat