„Pražský inovační institut financovaný z městských a evropských peněz má za cíl rozvoj Prahy. Spíš to ale vypadá, že se stal teplým místečkem pro nezaměstnané nebo odvolané Piráty,“ napsal před časem Prokop.

Narážel například na angažování bývalého starosty Prahy 5 Daniela Mazura nebo zastupitelky Prahy 9 Kornélie Gottmannové.Gottmannová byla podle výroční zprávy za rok 2020 v institutu zaměstnána na hlavní pracovní poměr a také podepsala dohodou o provedení práce, která měla vypršet na konci letošního roku.

„Kornélia Gottmannová v Pii působila od září 2020. K ukončení spolupráce došlo letos v květnu po oboustranné dohodě pro nenaplnění vzájemných očekávání. Nepracovala na vedoucí pozici, její činnost odpovídala prokázané kvalifikaci,“ uvedl na dotaz Deníku ředitel Pii Bohumil Kartous.

V Pii už podle Kartouse nepracuje ani Daniel Mazur: „Skončil na vlastní žádost kvůli kandidatuře do poslanecké sněmovny. Jeho odchod považujeme za citelné personální oslabení.“

Kartous připouští, že ví aktuálně o dvou členkách Pirátů, které působí v institutu. „Jde v obou případech o kolegyně, které nastoupily před mým příchodem: expertku na vzdělávání Veroniku Nürnbergerovou a projektantku Janu Kabelovou,“ řekl Kartous. Kabelová je pirátskou zastupitelkou v Praze 6.

Pii založil a do jmenování Kartouse vedl Tomáš Šídlo, zastupitel za Piráty v Praze 6. „Tomáš Šídlo v Pii působil do konce roku 2020, spolupráci s ním jsme ukončili po vzájemné dohodě. Podle našich informací není člen Pirátů, ale registrovaný příznivec,“ uvedl Kartous.

Pokud jde o odměny zaměstnancům a spolupracovníkům, přesné částky u jednotlivých lidí nejsou k dispozici, ale podle zjištění Deníku se pohybují v řádech desítek tisíc korun měsíčně.

Kartous odmítá, že by po něm vedení pražských Pirátů požadovalo trafiky pro své členy a sympatizanty. „Ze strany České pirátské strany jsme nezaznamenali žádný tlak nebo požadavky, například na zaměstnávání jejich členů. Nevíme ani, zda v Pii pracují lidé z jiných politických stran,“ reagoval ředitel a připomněl, že zaměstnavateli nepřísluší zjišťovat politickou příslušnost.

Pražský inovační institut má v gesci radní hlavního města Prahy Vít Šimral (Piráti). Deník zaslal otázky i jemu a primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), odpovědi od nich ale dosud nepřišly.

Úlohou loni založeného Pražského inovačního institutu je propojovat vzdělávání, veřejný prostor a podnikání v Praze. „Chceme se profilovat jako zcela apolitická organizace, která zaměstnává odborníky a je prospěšná městu a jeho obyvatelům. To je naším cílem a pevně věřím, že se nám to podaří vybudovat,“ prohlásil Kartous.