V poslední předvolební debatě Hospodářské komory a Pražského deníku se na to upozorňovali zástupci osmi stran kandidujících do Zastupitelstva hl.m. Prahy. V diskuzi o zavádění chytrých řešení pro město (tzv. Smart City) a podpory technické infrastruktury tentokrát chyběli zástupci hnutí ANO. Mnoho výtek přitom směřovalo právě jejich směrem.

Předvolební debata v Praze v Hospodářské komoře. z 20. září. | Video: Deník

Někde dole

„Praha má nepořádek v tom, kudy vedou různé kabely. Chtělo by to intenzivně podporovat stavbu menších kolektorů pro páteřní sítě,“ připomněl například starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS). „Stavba kolektorů se v Praze v poslední době skoro zastavila,“ souhlasí Lubomír Ledl (za KSČM). Za stavbu menších kolektorů a jejich standardizaci se staví i lídr ODA Pavel Sehnal. Stejně to ale vidí i ostatní. „U nás se nedávno rekonstruovala Veletržní ulice. Myslíte, že tam vznikl kolektor? Ne,“ kritizovala radní Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha Sobě). „Některé městské části přitom ani nechtějí sdělit, kde se jejich sítě nalézají,“ dodává Vít Šimral z Pirátů.

Dědictví z minula

Hlavní město má podle odhadů vnitřní dluh na technické infrastruktuře asi 50 miliard korun, z toho 30 miliard připadá na vodohospodářství. Pokud platí záměr stavět ročně v metropoli až šest tisíc nových bytů, je to podle politiků potřeba řešit. „Včetně toho, že se tu musí zásadně zlepšit hospodaření s takzvanou šedou vodou,“ apeloval starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Politici se v rámci debaty dotkli i připravenosti Prahy na možný totální výpadek elektřiny, tzv. blackout. Podle Ondřeje Martana (ODS) je nutné postavit tři záložní zdroje. V opačném případě by výpadek ohrozil mimo jiné 1300 lidí, kteří jsou tzv. na přístrojích a přitom v domácí péči. Hrozila by navíc evakuace až třetiny Pražanů, protože by přestalo fungovat (elektřinou poháněné) přečerpávání kanalizace. Takovou apokalyptickou vizi ale odmítá třeba lídr Strany zelených a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Praze podle něj chybí hlavně severní rozvodna elektřiny, která by stabilizovala síť v případě kolapsu. Aby se Praha v budoucnu stala „Smart City“, bude nutné dobudovat i síť rychlého internetu. I v tomto případě ale chybí kabely. Přístup k internetu s rychlostí 100Mb/s má dnes jen přibližně třetina Pražanů.