Konfrontace mezi politickými odpůrci na Jižním Městě se vyostřuje. S blížícím se termínem komunálních voleb místní zástupci jednotlivých politických uskupení a jejich příznivci zřejmě ztrácejí nervy.

Nejprve domluvy, pak vyhrožování a nakonec fyzický útok. S tím vším se ve čtvrtek setkali kandidáti do místního zastupitelstva i do zastupitelstva hlavního města Prahy za Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). Údajně proto, že si na akci pořádané radnicí (Dny Prahy 11 – pozn. red.) dovolili distribuovat své tiskoviny kritizující poměry panující na městské části. Od incidentu, který zaprotokolovala městská policie, se radnice distancuje.

Kdo je poslal?

„Náš kandidát do městského i obecního zastupitelstva Zdeněk Kvítek se stal terčem útoku pro svůj politický názor. Napadli ho tři muži,“ oznámil Deníku v noci na pátek člen Hnutí pro Prahu 11 Jiří Štyler. „Běhá mi z toho mráz po zádech. Slyším to od vás poprvé,“ reagovala na informaci mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová. „Potyčku blíže stanice metra Opatov zaznamenali naši pochůzkáři,“ potvrdila Deníku mluvčí městské policie Jana Přikrylová. Ony tři záhadné útočníky ale strážníci v davu účastníků Dne Prahy 11 nenašli. Kým byli vysláni a instruováni? Proč jim vadila účast opozičních představitelů na akci pořádané radnicí?

Napadený Zdeněk Kvítek (HPP11), který ve čtvrtek na veřejném chodníku distribuoval politické tiskoviny, pro Deník vypověděl: „Nejprve si mě přišel vyfotografovat jistý zástupce radnice (jeho jméno redakce zná). Tak jsem mu zapózoval,“ uvedl Kvítek. Asi po půl hodině ho prý obstoupila skupina urostlých mužů.

„Komunikoval se mnou pouze jeden z nich. Snažil se mě zastrašit. Prý jsem si vybral špatný čas a špatné místo a hlavně – distribuuji špatné tiskoviny. Vyzval mě, abych rozdávání našich novin urychleně zanechal,“ popsal Kvítek. Nátlaku tří svalovců částečně ustoupil a poodešel stranou. I to ale bylo budoucím útočníkům málo.

Jeden z útočníků prý Kvítkovi stále bránil v distribuci, vytrhával mu noviny a volal směrem k procházejícím občanům: Přece nebudete číst takové sr…. „Ještě předtím než mě jeden z nich napadl, bylo mi řečeno, že narušuji Dny Prahy 11,“ vylíčil Kvítek, který ten den přišel kromě několika výtisků svých novin i o fotoaparát. Rozbil se o chodník, když mu ho údajný útočník vytrhl z ruky.
O něco lépe dopadl Kvítkův kolega Ladislav Kos (HPP11), taktéž kandidát do zastupitelstva. Konflikt nenechal dojít tak daleko. „Řekli mi: tvůj kamarád byl rozumnější. Nechal si domluvit,“ dodal Kvítek.

Oznámení na policii

Kos se také pokusil rozdat několik výtisků novin Hnutí pro Prahu 11. „Stál jsem mimo páskou vyhrazený areál, kde se konaly Dny Prahy 11,“ uvedl. Než prý vůbec stačil vyndat materiál z tašky, přistoupil k němu asi pětatřicetiletý muž. „Zeptal se mě, jestli považuji za vhodné rozdávat naše noviny na akci pořádané radnicí. Namítl jsem, kdo ho poslal. Neodpověděl. Místo toho mi několik minut vysvětloval, že bych si měl stoupnout jinam,“ řekl Kos, který shledal, že nemá smysl vystavovat se možnému násilí. „Nejhorší pocit jsem měl z toho, že mě na Dnech Prahy 11 někdo identifikoval a vyslal za mnou toho muže,“ dodal. Na chodovské úřadovně policie oznámil, co se mu stalo. Vyšetřovatel by se měl případem začít zabývat za týden.

Mluvčí radnice Andrea Wolfová Deníku sdělila, že ani městská část, ani agentura pořádající Dny Prahy 11 nenajala soukromou bezpečnostní agenturu. Za městskou část vyjádřila politování nad nešťastnou záležitostí. Vyslovila ale i pochybnost: „Celé mi to připadá podivné. Pár metrů od místa konání Dnů Prahy 11 bylo setkání pořádané ČSSD. Proč by tedy i jiní opoziční politici nemohli rozdávat své propagační materiály? Na radnici jsme zatím nedostali žádné oficiální oznámení o incidentu.“

Jiří Štyler připomněl, že členové HPP11 se nestali terčem útoku poprvé. Už na konci června se právě Štyler ocitl v Thomayerově nemocnici poté, co ho na ulici bez vyzvání udeřil neznámý pachatel boxerem do obličeje. Policie zatím případ nevyřešila.