„Podněcování takto vědomé nenávisti vůči menšině či skupině obyvatel v naší zemi je nepřípustné a zvláště nedůstojný a neakceptovatelný je takový výrok od jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky,“ uvedla v tiskové zprávě stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti ČSSD Michaela Marksová-Tominová.

Podobné výroky podle ní oprávněně vzbuzují obavy z útoku na svobodu, demokracii a práva jednotlivce, a to z nejvyšších politických míst. „Je nepřijatelné, aby takto nedůstojné výroky přešla hlava našeho státu mlčením,“ dodala.

Také podle VV jsou Hájkova slova nepřípustná a zástupce ústavního činitele si je nemůže dovolit. „VV proto od Petra Hájka požadují adekvátní omluvu v médiích a zároveň vyjádření hlavy státu, který slova svého podřízeného uvede na pravou míru,“ uvedly VV v tiskovém prohlášení. VV se prý naopak chystají takzvaný průvod hrdosti homosexuálů, kterým vyvrcholí v Praze 13. srpna pětidenní Festival tolerance, podpořit svou účastí.

Hájek se k chystanému průvodu homosexuálů vyjádřil ve čtvrtek na serveru Parlamentní listy.cz. Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) a předsedu pražské ODS Borise Šťastného ostře zkritizoval za to, že akci pořádanou komunitou gayů a leseb podpořili. Svoboda i Štastný se proti jeho výrokům ohradili.

Klaus zatím nejnovější kontroverzní vyjádření svého vicekancléře nekomentoval. V minulosti sporná Hájkova slova obvykle nechával bez komentáře, případně hájil jeho právo vyjadřovat jiný než „mainstreamový“ názor. V květnu se nicméně prezident veřejně distancoval od Hájkova výroku o tom, že Usáma bin Ládin je mediální fikce. Vicekancléř je pronesl v souvislosti se zabitím bin Ládina při akci amerického komanda. Klaus ve veřejném prohlášení konstatoval, že Hájkova slova byla nešťastná a nevyjadřují názor prezidenta.

Hájek, který na místo vicekancléře povýšil z pozice Klausova mluvčího, na Hradě dosud ustál všechna svá kontroverzní vyjádření. Nyní se od něj ale ostře distancují i lidé, kteří dříve byli Klausovi blízcí. Kromě Šťastného zkritizoval Hájka v médiích například také český europoslanec a předseda konzervativní parlamentní frakce Jan Zahradil (ODS).

Hájek na sebe v minulosti upozornil řadou kontroverzních výroků

Zpochybnil například oficiální verzi událostí z 11. září 2001 s tím, že existuje dosti reálná možnost, že 11. září zorganizovaly tajné služby USA. Média psala také o tom, že odmítl darwinismus s tím, že „on z opice nepochází“. Ve své knize označuje exprezidenta Václava Havla za „radikálního neomarxistu“ a zapřisáhlého levičáka.

Čtěte také: Hájek: Karneval homosexuálů je nátlaková akce deviantů