Poliklinika, kde se pacienti budou moci na světelných tabulích přímo podívat, kdy na ně přijde řada, a mezitím si obstarat například věci u notáře nebo posedět v kavárně, vyroste do pěti let přímo u stanice metra Budějovická.

Plány za dvě miliardy

Společnot Medicon, kterou před rokem koupila investiční skupina Appian Group, má totiž se současným sídlem lékařů velké plány. Budovu hodlá přeměnit v centrum minimálně o dvojnásobek větší rozloze. Dostavba a rekonstrukce spolknou zhruba dvě miliardy.

„Chceme postavit sídlo, kde primární část plochy zaberou ordinace, ale zároveň tu nebudou chybět služby, jako je copy centrum, pošta, Czech point nebo notářství,“ shrnul ředitel Mediconu Radek Kliment.

Zvažují se velké přístavby

Teď je projekt ve schvalovacím procesu. Podle jedné z variant v zadní části areálu vyroste výšková budova, která bude srovnatelná s nedalekým sídlem České spořitelny.

V bočních traktech pak mají vzniknout pavilony určené například pro rehabilitaci nebo jednodenní chirurgii. Posíleny však budou také diagnostická pracoviště, jako je magnetická rezonance nebo tomografie.

Počet pacientů stále roste

„Hlavním důvodem, proč jsme se pro rozšíření rozhodli, je fakt, že poliklinika je na hranici kapacitních možností. Lékaři mohli používat hlasový přepis zpráv, aby se zbytečně nezdržovali s dokumentací a rozšiřovali jsme i ordinační hodiny. Počet pacientů ale stále narůstá, a už teď mají problém například při čekání na výtah. Sociální zařízení už také dávno nevyhovují. Vzhledem k počtu návštěvníků by jich tu mělo být mnohem více,“ doplnil ředitel pro development Roman Hakl.

Plán rekonstrukce a dostavby, který umožní revitalizaci a další rozvoj polikliniky Budějovická.
Podle vedení je zhruba desetiprocentní nárůst pacientů, kterých je u zdejších odborníků zaregistrováno již 300 tisíc, způsoben tím, že do Prahy jezdí řada lidí ze satelitů. Lékařská péče je rovněž snadno dostupná z metra.

Pod jednou střechou

Jedna z plánovaných budov bude mít přímo vchod z metra. „Služby pod jednou střechou jsou pro Pražany jakýmsi nadstandardem a je určitě vítaný. Magistrát nedávno vytvořil koncepci pražského zdravotnictví a z prvních údajů je zřejmé, že mnoho ordinací je rozeseto bez systému, tak jak nahodile kdysi vznikaly. Řada odborníků působí v ordinacích například v bývalých kočárkárnách paneláků,“ uvedla místostarostka Prahy 4 Michaela Bartáková, která je zároveň členkou zdravotního výboru magistrátu.

I když je podle jejich slov péče takových lékařů kvalitní, zdaleka není systém dobrý v tom, že doktor odešle například vzorky do vzdálené laboratoře a výsledky má za několik dní. „Centralizované zdravotnictví je daleko pružnější,“ uzavřela místostarostka Bartáková.

V Poliklinice Budějovická by mohlo najít své sídlo také sdružení Mamma Help, které se přestěhuje ze Zeleného pruhu. Přibudou i ordinace praktických lékařů, pediatrů, odborníků přes rehabilitace a civilizační problémy.