Jakoukoli kontrolní akci dopravní policie může v podstatě zrušit i pouhé naměření nízké hladiny alkoholu u dvou řidičů-diabetiků. Hlídka totiž řidiče musí naložit a odvézt na krevní zkoušku na Bulovku.

„Zákon nám ukládá v případě pozitivní dechové zkoušky odvézt šoféra na zkoušku alkoholu v krvi metodou plynové chromatografie, která je jediná uznaná jako důkaz,“ vysvětluje šéf dopravních policistů v Praze Pavel Švrčula.

„Teoreticky skutečně může nastat situace, že policisté místo kontrol sedí v autě na cestě na Bulovku nebo zpět,“ pokračuje.

Právě FN Bulovka je jediným místem, kde se v Praze odebírá krev pro tyto účely. Pokud je ale hříšník přistižen na třeba Zbraslavi, cestou do nemocnice hladina alkoholu v jeho krvi klesne. „Fyziologická hladina alkoholu v krvi je 0,2 promile. Když zkouška v nemocnici ukáže tuto hodnotu, jedná se z lékařského hlediska 0 promile. Policie řidiče propustí a zaplatí odběr, protože byl negativní a náklady tak nenese řidič,“ vysvětloval Švrčula.

Policisty tak zaměstnávají úkony, o nichž sami vědí, že jsou nesmyslné, ale podle platných zákonů to jinak nejde. „Nejjednodušší by bylo překalibrovat přístroje, které policisté i strážníci používají k dechovým zkouškám tak, aby nulová hranice už zahrnovala fyziologickou hranici. Na Bulovku by posílali pouze řidiče s takovou hladinou alkoholu v krvi, kterou by soudní lékaři uznali,“ uvedl za oddělení dopravních přestupků magistrátu Jaroslav Opletal.