Stěžejními momenty slavnosti byly chvíle, kdy ředitel pražské policie Miloš Trojánek poděkoval vyznamenaným za dosavadní nasazení spojené s pracovními úspěchy, udělil medaile krajského ředitelství policie a předal medaile policejního prezidia za věrnost.

Oceněn byl i devítiletý Matěj

„Významným momentem slavnostního setkání byla přítomnost teprve devítiletého Matěje, který je svým příkladným jednáním vzorem nejen pro děti, ale i dospělé," konstatovala Zoulová. Jde o pohotového a klučinu, který věděl, jak se zachovat, když si na proseckém sídlišti všiml muže kradoucího pokladničku schránky na prodej novin.

S bratrem sledoval zloděje

Zavolal na tísňovou linku 158, kde bravurně ohlásil, co se stalo i kde se to odehrálo – načež se společně s mladším bráchou, kterého měl na starosti, opatrně pustil za podezřelým: zpovzdálí ho sledoval, přičemž operátorce policejní linky průběžně hlásil, kudy prochází. A aby nedošlo k mýlce, napadlo ho číst i evidenční čísla na sloupech lamp veřejného osvětlení!

„Jeho duchapřítomnost a statečnost ocenilo vedení pražské policie čestnou plaketou krajského ředitelství a věcnými dary," připomněla Zoulová. Stejnou plaketu jako chlapec dostala také operátorka linky 158, jež s ním byla na dálku v kontaktu. V jejím případě šéfové ocenili, s jakým přehledem, empatií a profesionalitou zvládla nevšední situaci, s jakou se ještě nesetkala.

Čtěte také: Školák pomohl odhalit krádež kasičky